Przeszedł koronawirusa. Po 7 miesiącach wrócił do pracy
Codzienna obowiązkowa gimnastyka oddechowa i „rozruchowa”, dwa razy w tygodniu jazda na rowerze i dwa razy basen. Do tego stała opieka pulmonologiczna i kardiologiczna. Tak wygląda teraz życie 66-letniego pana Aleksandra, który 7 miesięcy temu trafił do szpitala z objawami COVID-19. Dziś pan Olek, dorabiający na emeryturze jako portier, jest szczęśliwy, że mógł wrócić do pracy.
- Pierwszy dzień w pracy po chorobie, po 7 miesiącach. Wróciłem do zdrowia, do życia, do ludzi i z tego się ogromnie cieszę. Zaczynam dzień od gimnastyki, trwa ona 15 - 30 minut. To ćwiczenia i oddechowe i rozruchowe. 2 razy w tygodniu jeżdżę sobie rowerem, 2 razy w tygodniu chodzę na pływalnię. To powoduje, że organizm w miarę funkcjonuje - mówi pan Aleksander.
Wszystko zaczęło się w kwietniu. Najpierw był brak apetytu, rozwolnienie i wysoka gorączka. Duszności pojawiły się dopiero po tygodniu - już w szpitalu, do którego został przewieziony karetką pogotowia.
Po trwającym miesiąc leczeniu szpitalnym pan Olek na 3 tygodnie trafił jeszcze do sanatorium. 7 miesięcy od zachorowania wciąż ma krótki oddech. Cały czas jest pod opieką pulmonologa i kardiologa.
- Pacjenci, którzy przeszli COVID-19 mogą liczyć na wszystkie świadczenia zdrowotne które są wymagane ze względu na stan ich zdrowia. Jakie to świadczenia? O tym decyduje lekarz prowadzący. To może być lekarz specjalista, jeżeli pacjent jest w dalszym ciągu pod opieką poradni specjalistycznej. To może być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, bo jeżeli na przykład przechodził koronawirusa bezobjawowo czy nisko objawowo i był izolowany w domu, był pod opieką lekarza rodzinnego, to właśnie on decyduje o tym, jak będzie wyglądała dalsza ścieżka, jakie badania kontrolne powinny zostać wykonane. Pacjenci często wymagają rehabilitacji oddechowej, pulmonologicznej i tutaj jak najbardziej, jeżeli otrzymają skierowanie, to z takich świadczeń mogą skorzystać - powiedziała Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.
Pan Aleksander dziękuję swojej córce. To dzięki jej determinacji trafił do szpitala.
Zobacz także
Historyczny lot z udziałem UTP: dron dostarczył szpitalowi próbkę do badania
2020-05-04, 18:50Po raz pierwszy w Polsce, dron przetransportował próbki ze szpitala do szpitala do badań na obecność koronawirusa. W tym wydarzeniu uczestniczyli także naukowcy i studenci z bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego zaangażowani… Czytaj dalej »
Koronawirus w regionie: śmierć pacjentki z Białych Błot to nie Covid-19!
2020-05-04, 17:29Sztab wojewody podaje epidemiologiczne statystyki z 4 maja 2020 roku a w nich: liczbę zachorowań, hospitalizacji, zgonów i ozdrowień, a wojewódzki inspektor sanitarny prostuje informacje o rzekomej śmierci z powodu koronawirusa w podbydgoskich… Czytaj dalej »
Nie żyje siostra z klasztoru w Chełmnie. Mniszka była zarażona koronawirusem
2020-05-04, 16:39Zmarła 79-letnia siostra zakonna z klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie, gdzie wystąpiło duże ognisko zakażeń koronawirusem - potwierdził w poniedziałek rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego… Czytaj dalej »
Astmatycy wcale nie muszą przegrać z koronawirusem. Chorują lżej, dzięki lekom
2020-05-04, 15:30Trudności z oddychaniem to najbardziej charakterystyczny i niebezpieczny objaw Covid-19. Duszności miewają jednak także astmatycy. Czy ci chorzy są bardziej niż inni narażeni na śmierć z powodu koronawirusa? Wyjaśnił nam to ekspert… Czytaj dalej »
Psycholog radzi: Rozsądnie korzystajmy z luzowania obostrzeń
2020-05-04, 14:20Telefoniczne linie pomocy psychologicznej nadal oblegane. Dzwonią osoby, które źle znoszą czas epidemii. Tymczasem dziś kolejny etap luzowania obostrzeń. Uruchamiane są galerie handlowe i hotele. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590