Wojciech Konieczny: Wirus zmutował i jest groźniejszy, ale wierzę, że w końcu złagodnieje
- Wierzę w szczepionkę i poniekąd wierzę też, że wirus zmutuje w kierunku łagodniejszym, ponieważ tak się do tej pory działo - mówi senator Wojciech Konieczny. Lekarz i polityk, przewodniczący rady naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Magdalena Ogórek: Wiemy cokolwiek więcej o specyfice tego wirusa? Pytam, bo w pierwszej fazie, gdy nastąpiło uderzenie z Chin, wszyscy byli przerażeni. Dzisiaj jesteśmy bardziej oswojeni? Wirus wydaje się bardziej zjadliwy, zbiera śmiertelne żniwo.
Wojciech Konieczny: Trochę wiemy – że ma swoje odmiany, że w jednym kraju może być kilka mutacji tego wirusa. Pełna wiedza jednak o jego zachowaniach jeszcze nie jest nam znana. Na początku mieliśmy przekonanie, że w naszej populacji wirus jest mniej zjadliwy, mniej śmiercionośny, niż w populacji krajów zachodnich. Teraz niestety to się zmienia, albo bardziej podatne grupy naszego społeczeństwa zostały zaatakowane. Rzeczywiście wirus odrobinę zmutował i jest bardziej groźny. Ilość ciężkich przebiegów, ilość zgonów zwiększa się. Musimy się z tym jakoś zderzyć.
Pytam Pana nie tylko jako polityka, ale przede wszystkich lekarza: ile medycyna potrzebuje czasu, żeby ten wirus oswoić, żeby był jak grypa i żebyśmy mieli go w pełni pod kontrolą?
- Tak może nigdy nie być, bo wirus będzie pod kontrolą, jeżeli będziemy mieli skuteczne szczepienia, ewentualnie jeśli zmutuje w formę łagodną. Jeśli chcemy go porównywać do grypy, to mniej więcej na tym to polega, że wirusy grypy mutują i stają się zjadliwe. Grypa hiszpanka trwała dwa lata, potem ten wirus mutował, nie wynaleziono żadnego leku, ani szczepionki na niego.
Są naukowcy, którzy twierdzą, że obecnie będzie podobnie – około dwóch sezonów potrwa ciężkie przejście przez tego wirusa, a później powinien się złagodzić. Czy tak będzie? Są wirusy, które nie łagodnieją – np. wirus zapalenia wątroby.
Czyli do wersji optymistycznej daleko? Musimy przetrwać ten sezon, kolejny i może wyjdziemy na prostą?
- Są doniesienia o szczepionkach, one mogą nam sprawę znacznie poprawić.
Wierzy Pan w tę szczepionkę?
- Dlaczego nie? Jeśli są obiektywne badania, które wskazują na jej skuteczność, to pewnie któraś z tych szczepionek okaże się na tyle bezpieczna, na tyle dobra, że trzeba będzie ją wprowadzić. Wierzę w szczepionkę i poniekąd wierzę też, że wirus zmutuje w kierunku łagodniejszym, ponieważ tak się do tej pory działo, aczkolwiek tego nie możemy być pewni. (...)
Posłuchaj całej Rozmowy Dnia
Zobacz także
Wariant Omikron dotarł do naszego regionu. Oficjalnie potwierdzono cztery przypadki
2022-01-10, 13:19- Wariant Omikron wykryto w Kujawsko-Pomorskiem u osób, które przyjechały z zagranicy - mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych w regionie. Czytaj dalej »
Pandemia koronawirusa w regionie. Przygotowujemy się na piątą falę
2022-01-06, 08:00- Wariant omikron koronawirusa prędzej czy później dotrze do naszego regionu, dlatego nie odmrażamy łóżek covidowych , które były potrzebne w szczycie czwartej fali pandemii - mówił na konferencji prasowej kujawsko-pomorski wojewoda… Czytaj dalej »
Pandemia koronawirusa w regionie w roku 2021. Najgorszy był kwiecień
2022-01-02, 13:55W minionym roku przeżyliśmy dwie fale pandemii koronawirusa. W naszym regionie zakażenie wykryto u ponad 156 tysięcy osób. Zmarło ponad 4,5 tysiąca zakażonych. Covidowy 2021 rok w Kujawsko-Pomorskiem podsumował Maciej Wilkowski. Czytaj dalej »
Prezydent Torunia: Łóżek covidowych wystarczy, nowe nie powstaną
2021-12-29, 19:45- Nie będzie dodatkowych miejsc covidowych w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu - poinformował na konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Przyszedł czas na trzecią dawkę szczepionki, a e-skierowania nie było...
2021-12-23, 20:00Co zrobić w przypadku, gdy nie otrzymaliśmy automatycznego skierowania na dawkę przypominającą szczepienia przeciw COVID-19? Taka sytuacja spotkała jedną z bydgoszczanek. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590