Góra odpadów medycznych na terenie grudziądzkiego szpitala
Setki worków między innymi z odzieżą ochronną leżą na placu. Mieszkańcy są zaniepokojeni i pytają, czy są to odpady zakaźne. - Mamy z tym duży problem - przyznaje dyrekcja lecznicy.
- Kiedy jesteśmy szpitalem, w większości naszej bazy, zaklasyfikowanym jako szpital zakaźny, w związku z tym, ilość odpadów medycznych, zakaźnych, uznawanych za niebezpieczne, zwiększyła się pięciokrotnie. Chodzi o kombinezony, maski, rękawice, ochraniacze na buty, przyłbice - wszystkie te przedmioty są w większości jednorazowe i one są traktowane jako niebezpieczne odpady - mówi Maciej Hoppe, dyrektor szpitala.
Zapewniam, że to nagromadzenie nie powoduje zagrożenia epidemicznego, po prostu musimy tak zakwalifikować te odpady z uwagi na czas, w jakim działamy. Medyczne śmieci są wywożone trzy razy w tygodniu. Zdaję sobie sprawę, że nie byliśmy przygotowani na to systemowo. Nikt z nas tego nie przewidywał, a to bardzo istotny element - wyjaśnia dyrektor szpitala.
Zobacz także
Pięć pielęgniarek ze szpitala w Grudziądzu ma koronawirusa!
2020-04-22, 09:22O zakażeniach w jednoimiennej lecznicy, w której leczą się pacjenci z COVID-19, poinformował na antenie Polskiego Radia PiK prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, który był gościem naszej porannej Rozmowy Dnia. Czytaj dalej »
Maseczki, chusty, kominy czy przyłbice... Za ich brak może być mandat, ale to rzadki przypadek
2020-04-22, 06:15Kujawsko-pomorska policja podsumowała pierwsze dni obowiązywania nakazu zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Są mandaty i upomnienia, ale większość osób dostosowała się do nowych zasad. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 5 nowych zakażeń koronawirusem i 11 ozdrowień
2020-04-21, 17:40Wojewoda kujawsko-pomorski poinformował o kolejnych 5 przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie. Wśród nich są 2 osoby z Torunia, 1 z Bydgoszczy, 1 z Grudziądza i 1 osoba z powiatu lipnowskiego. Jednocześnie 11 kolejnych osób… Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy nie mają teraz lekko. W Świeciu to rozumieją
2020-04-21, 17:15Gmina Świecie nad Wisłą pomaga przedsiębiorcom. Na największe ulgi mogą liczyć ci, którzy musieli zamknąć swój biznes na czas pandemii. Pierwszą propozycją jest zwolnienie z czynszu za wynajem komunalnych lokali użytkowych. Czytaj dalej »
Produkują przyłbice i szyją maseczki. Akcja pomocy w więzieniach w regionie
2020-04-21, 15:05W zakładach karnych w Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku, Potulicach i Czersku więźniowie wyprodukowali już prawie 5 tys. środków ochrony osobistej dla medyków z naszego regionu i potrzebujących. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590