„Chcą mieszać w garach, a nie betoniarach". Branża gastronomiczna protestuje [wideo]
Około 100 osób uczestniczyło w Toruniu w kolejnym proteście branży gastronomicznej. Właściciele i pracownicy restauracji, pubów i innych punktów przekonują, że w turystycznym mieście, jakim jest Toruń, restrykcje spowodowane epidemią będą jeszcze bardziej dotkliwe.
Manifestacja rozpoczęła się na Rynku Nowomiejskim. Przedstawiciele branży gastronomicznej ruszyli z tego miejsca pod pomnik Mikołaja Kopernika, a później przed Urząd Marszałkowski. Mieli ze sobą m.in. urnę symbolizującą śmierć branży gastronomicznej. Przekonywali o ogromnych skutkach zamknięcia branży w takich miastach jak Toruń, które żyją z turystyki i studentów. Wskazywali na długotrwałe zamknięcie swoich biznesów oraz cykliczność problemów, gdyż pierwszy raz ucierpieli już wiosną. Informowali o zagrożeniu tysięcy miejsc pracy w sektorze gastronomiczno-hotelarsko-turystycznym.
Organizatorzy protestu apelowali o kulturalne skandowanie haseł, powstrzymanie się od wulgaryzmów i dostosowanie do obostrzeń związanych ze stanem epidemii. Wznosili różne hasła m.in. „chcemy mieszać w garach, a nie betoniarach" czy "Mateusz co ty zrobiłeś, toruńskie gastro uśpiłeś".
Przed Urząd Marszałkowski do protestujących wyszedł marszałek województwa Piotr Całbecki. Poinformował, że władze województwa przeznaczą na pomoc gastronomii 20 mln zł ze środków z RPO. Do tego konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej. Marszałek zapewnił jednak, że będą czynione starania, aby wytłumaczyć niezwykle trudną sytuację tej branży w takich regionach jak woj. kujawsko-pomorskie, gdzie m.in. Toruń jest uzależniony w dużej mierze od turystyki. Dodał, że w pełni rozumie postulaty protestujących i nie uchyla się od rozmowy z nimi. Zadeklarował chęć współpracy i dialogu, ale podkreślał również, że większość instrumentów w tej mierze ma państwo, ma rząd.
Zobacz także
Region: kolejne 10 osób zakażonych koronawirusem; łącznie 47 chorych [wideo]
2020-03-29, 15:03W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne 10 przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 47 osób — poinformował w niedzielę po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Przyłbice dla walczących z koronawirusem powstają na UTP. Brawo!
2020-03-29, 11:23Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy rozpoczął produkcję przyłbic ochronnych, by wesprzeć służbę zdrowia w walce z koronawirusem. Czytaj dalej »
Bydgoskie Centrum Onkologii: co się zmieniło w czasie epidemii koronawirusa?
2020-03-29, 09:00Centrum Onkologii w Bydgoszczy stara się pracować normalnie, choć nie bez koniecznych ograniczeń. Oddziały szpitalne przyjmują pacjentów. Przeprowadza się operacje. - Nie ma jednak odwiedzin - mówi Polskiemu Radiu PiK Agnieszka Bielińska… Czytaj dalej »
Ulga dla tych, którzy walczą z epidemią. Są dwa miejsca odpoczynku i relaksu
2020-03-29, 07:30Cel jest jeden: personel medyczny ma 'złapać oddech' i nabierać sił do dalszej pracy. Samorząd województwa uruchomił dwa tzw. ośrodki wytchnieniowe dla pracowników szpitali, które przyjmują pacjentów z koronawirusem. Czytaj dalej »
Koronawirus w Polsce: 157 nowych przypadków, jedna osoba nie żyje
2020-03-28, 22:16- Mamy 157 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało w sobotę wieczorem (28.03.) Ministerstwo Zdrowia. Liczba chorych w kujawsko- pomorskim się nie zmieniła. W regionie… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590