„Chcą mieszać w garach, a nie betoniarach". Branża gastronomiczna protestuje [wideo]
Około 100 osób uczestniczyło w Toruniu w kolejnym proteście branży gastronomicznej. Właściciele i pracownicy restauracji, pubów i innych punktów przekonują, że w turystycznym mieście, jakim jest Toruń, restrykcje spowodowane epidemią będą jeszcze bardziej dotkliwe.
Manifestacja rozpoczęła się na Rynku Nowomiejskim. Przedstawiciele branży gastronomicznej ruszyli z tego miejsca pod pomnik Mikołaja Kopernika, a później przed Urząd Marszałkowski. Mieli ze sobą m.in. urnę symbolizującą śmierć branży gastronomicznej. Przekonywali o ogromnych skutkach zamknięcia branży w takich miastach jak Toruń, które żyją z turystyki i studentów. Wskazywali na długotrwałe zamknięcie swoich biznesów oraz cykliczność problemów, gdyż pierwszy raz ucierpieli już wiosną. Informowali o zagrożeniu tysięcy miejsc pracy w sektorze gastronomiczno-hotelarsko-turystycznym.
Organizatorzy protestu apelowali o kulturalne skandowanie haseł, powstrzymanie się od wulgaryzmów i dostosowanie do obostrzeń związanych ze stanem epidemii. Wznosili różne hasła m.in. „chcemy mieszać w garach, a nie betoniarach" czy "Mateusz co ty zrobiłeś, toruńskie gastro uśpiłeś".
Przed Urząd Marszałkowski do protestujących wyszedł marszałek województwa Piotr Całbecki. Poinformował, że władze województwa przeznaczą na pomoc gastronomii 20 mln zł ze środków z RPO. Do tego konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej. Marszałek zapewnił jednak, że będą czynione starania, aby wytłumaczyć niezwykle trudną sytuację tej branży w takich regionach jak woj. kujawsko-pomorskie, gdzie m.in. Toruń jest uzależniony w dużej mierze od turystyki. Dodał, że w pełni rozumie postulaty protestujących i nie uchyla się od rozmowy z nimi. Zadeklarował chęć współpracy i dialogu, ale podkreślał również, że większość instrumentów w tej mierze ma państwo, ma rząd.
Zobacz także
Kujawsko-Pomorskie: 4 nowe przypadki koronawirusa. Zmarły 2 osoby
2020-06-13, 10:59Służby wojewody poinformowały o 4 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w powiatu toruńskiego i 1 osoba z województwie kujawsko-pomorskim. Wśród nich jest jedna osoba z Bydgoszczy, dwie zpowiatu bydgoskiego. Czytaj dalej »
Bez strasznej trwogi - tak gość Rozmowy Dnia ocenia stan biznesu w regionie
2020-06-12, 14:13- Wiele wskazuje na to, że pandemia nie spowoduje dużego kryzysu na terenie Pomorza i Kujaw - mówi Iwona Michałek - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem gościa dzisiejszej Rozmowy Dnia są już pierwsze sygnały… Czytaj dalej »
Szef MON w Brodnicy: Żołnierze podczas epidemii uchronili tysiące istnień ludzkich
2020-06-09, 15:34Dzięki służbie żołnierzy podczas epidemii koronawirusa zostało uchronione tysiące istnień ludzkich - powiedział we wtorek w Brodnicy minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że pomimo zniesienia większości obostrzeń ich… Czytaj dalej »
Maturzyści: dzięki „koronaferiom” dobrze się przygotowaliśmy. Matematyka nie straszna?
2020-06-09, 14:32Ponad 17 tysięcy abiturientów przystąpiło we wtorek do pisemnego egzaminu z matematyki w województwie kujawsko-pomorskim. Czytaj dalej »
Robili seniorom zakupy i wyprowadzali psy na spacer. Dziś usłyszeli: dziękuję
2020-06-09, 10:41Akcja „Grudziądzka Pomoc Sąsiedzka” zakończona. Od marca do końca maja udało się pomóc stu seniorom w prostych życiowych potrzebach. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590