150 miejsc tlenowych i 60 respiratorów. Szpital tymczasowy w Ciechocinku od grudnia
Szpital tymczasowy w Ciechocinku, powstający na bazie 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, zostanie oddany do użytku w pierwszej dekadzie grudnia. Docelowo będzie w nim 250 miejsc.
Szpital tymczasowy będzie działał pod patronatem Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. - O wyborze lokalizacji zdecydowało centralne położenie Ciechocinka w regionie i spodziewana dostępność kadry medycznej zamkniętych uzdrowisk. Z inwestycji zrealizowanych w szpitalu, zwłaszcza z instalacji tlenowych, będzie można korzystać również w przyszłości - mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. -
W szpitalu tymczasowym będzie 150 miejsc tlenowych i 60 miejsc respiratorowych. - Obecnie prace adaptacyjne w szpitalu koncentrują się w przyszłej sali respiratorowej, która powstaje w dotychczasowej stołówce o powierzchni 620 mkw. Na terenie szpitala zostanie zainstalowany 11-tonowy zbiornik tlenowy i dwa zbiorniki 2-tonowe, które będą służyły w razie awarii. W szpitalu będzie 80 łóżek z pełnym zaopatrzeniem tlenowym, zasilanych z magistrali tlenowej – mówi pełnomocnik wojewody ds. budowy szpitala tymczasowego Jerzy Kowalik. Zaznacza, że szpital otrzymał z Agencji Rezerw Materiałowych pierwszą partię środków ochrony. Czeka na dostawy respiratorów, kardiomonitorów i innych urządzeń.
Wojewoda poinformował również o uruchomieniu strony internetowej www.kujawskopomorskiszpital.pl, za której pośrednictwem mogą się zgłaszać chętni do pracy w szpitalu tymczasowym.
W województwie kujawsko-pomorskim ostatniej doby stwierdzono 1083 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. - Przez ostatnie cztery doby nastąpiła pewna stabilizacja na poziomie około 1 tys. zakażeń, a przez poprzednie kilka-kilkanaście dni był to około 2 tys., czyli bardzo dużo. Te efekt wprowadzonych obostrzeń, ale też odpowiedzialnego podejścia społeczeństwa. W szpitalach w tej chwili jest 1027 osób z pozytywnymi wynikami badań na obecność koronawirusa na 2144 przygotowane miejsca w wyniku uzgodnień ze szpitalami. Nie oznacza to, że z dnia na dzień do szpitali może trafić tysiąc pacjentów. Te miejsca będą udostępniane przez szpitale sukcesywnie w razie potrzeby – zaznaczył wojewoda. Podał też, że w regionie jest 17 karetek wymazowych. Działa 38 punktów drive-thru.
Zobacz także
Wstrzymane zajęcia, zakaz odwiedzin w akademikach. Uczelnie w regionie opustoszały
2020-03-11, 16:54Od czwartku z powodu zagrożenia epidemią koronowirusa zawieszone zostaną zajęcia we wszystkich uczelniach wyższych w kraju, również w naszym regionie. Czytaj dalej »
Bydgoszcz: grafik życia miasta ustala od teraz koronawirus
2020-03-10, 19:13Władze Bydgoszczy przygotowują się na epidemię. Zgodnie z poleceniem rządu, zawieszone zostają imprezy masowe i zagraniczne wyjazdy, np. uczniów. Z ostatniej chwili: w naszym województwie 8 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem… Czytaj dalej »
Wojewoda kujawsko -pomorski: zakaz imprez masowych z udziałem publiczności
2020-03-10, 14:56Z powodu realnego niebezpieczeństwa zakażenia koronawirusem, w regionie odwoływane będą imprezy masowe. Część z nich, na przykład sportowe, mogą się odbyć, ale bez udziału publiczności. Czytaj dalej »
Po specjalnej sesji sejmiku w Toruniu: region w epidemiologicznej gotowości
2020-03-09, 21:38Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odpowiadał na pytania radnych województwa. Temat: koronawirus. Mówił, że szpitale są przygotowane na przyjęcie zakażonych pacjentów. Zapewnił, że na razie nie powinno być problemów z maseczkami czy… Czytaj dalej »
Podstawówki i przedszkola w Lipnie zamknięte aż do odwołania
2020-03-09, 16:36To pierwsza tak radykalna decyzja: burmistrz Lipna zamyka szkoły podstawowe i przedszkola. Decyzja zapadła po stwierdzeniu u dwóch osób podejrzenia zarażenia koronawirusem. Rodziny podejrzanych osób objęte zostały kwarantanną. Placówki… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590