Dr Rajewski: - Coraz bliżej niebezpiecznej granicy 30 tys. zakażeń
- Obecnie pacjenci z Covid - 19 chorują dużo poważniej, niż ci z wiosennego ataku koronawirusa. Potrzebujemy więcej miejsc, leków, tlenu, respiratorów. System może tego nie wytrzymać - mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant z dziedziny chorób zakaźnych w rozmowie z Magdą Jasińską.
Magda Jasińska: Stało się. Mamy prawdziwy lockdown, mamy nowe zaostrzenia od soboty. Pana zdaniem, te zaostrzenia są wcelowane w punkt, czyli mogą zatrzymać wzrost zakażeń?
Dr Paweł Rajewski: Oczywiście, że mogą, ale pamiętajmy, że nie mamy jeszcze prawdziwego lockdownu, tylko częściowy lockdown. Nie jesteśmy zamrożeni w domach, jedynie część gałęzi gospodarki stanęła. Stało się to, o co postulowałem od dawna, czyli szkoły, dzieci z klas I- III, które są bardzo ważne, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa, przeszły na naukę zdalną. Nie była dla mnie zrozumiała decyzja o nauce zdalnej czy hybrydowej wprowadzona od IV klasy, podczas gdy młodsze dzieci chodziły do szkoły. Wracając do obostrzeń - mają spowodować zmniejszenie liczby nowych przypadków.
Zbliżamy się do niebezpiecznej granicy 30 tys. zakażeń na dobę, zakażeń objawowych - bo o takich mówię, bo my takich pacjentów testujemy - z objawami klinicznymi. Natomiast tych zakażeń bezobjawowych jest kilka razy więcej, podejrzewam, że nawet 10 razy więcej.
Większość z pacjentów wymaga hospitalizacji, a niestety, przy magicznej liczbie 30 tysięcy służba zdrowia w Polsce może tego nie wytrzymać, może po prostu zabraknąć miejsc. Jesienią mamy pacjentów dużo poważniej chorych, niż to było na wiosnę: wymagają podawania tlenu, osocza, leków, wspomagania respiratorami. Przeciętny czas hospitalizacji pacjenta z Covid - 19 w stadium II czy III, wynosi około 10 dni. Te łóżka nie rotują zatem tak szybko (...).
Więcej w materiale Magdy Jasińskiej.
Zobacz także
„Pozwólcie na powiększenie grup przedszkolnych!". Prośba rzecznika przedsiębiorców
2020-05-24, 13:36Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do wicepremier Jadwigi Emilewicz z prośbą o zwiększenie liczby dzieci, jaka może przebywać w grupie przedszkolnej - poinformowało Biuro Rzecznika MŚP. Czytaj dalej »
Wszystko o tarczy dla biznesu na darmowych wideokonferencjach. Pierwsza 26 maja
2020-05-22, 20:00Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju uruchamiają cykl bezpłatnych wideokonferencji, które mają pomóc przedsiębiorcom w walce z negatywnymi gospodarczymi skutkami wywołanymi przez pandemię koronawir… Czytaj dalej »
Dwa nowe zakażenia koronawirusem w regionie. Raport Urzędu Wojewódzkiego
2020-05-22, 11:10- Mamy kolejne dwa zakażenia koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem. Wśród nich jest jedna osoba z Grudziądza i jedna z powiatu toruńskiego. - informuje Urząd Wojewódzki w piątek (22 maja) rano. Czytaj dalej »
Cieszyński: zarekomendujemy zgodę na organizację wesel do 50 uczestników
2020-05-22, 10:03Ministerstwo Zdrowia w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki zarekomenduje zgodę na organizację wesel do 50 uczestników; limit nie dotyczy osób z obsługi - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dodał… Czytaj dalej »
Pociągi znowu będą jeździć do Śliwic. Komunikację zatrzymała pandemia [wideo]
2020-05-22, 08:00Dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Śliwice w powiecie tucholskim. Od poniedziałku, 1 czerwca, będą już mogli dojechać koleją do pracy, do lekarza, urzędu czy na zakupy - obiecuje Urząd Marszałkowski. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590