Rozmowa Dnia: - 5 października i 109 zakażeń koronawirusem w regionie
Po rekordowym weekendzie, nastąpił spadek dobowej liczby zakażeń koronawirusem w regionie. Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, który był gościem Rozmowy Dnia w PRPiK podał, że minionej doby odnotowano w regionie 109 takich przypadków.
Wojciech Koper wyjaśniał, że nagły skok w minionym tygodniu to efekt dużych ognisk w domach pomocy społecznej oraz 16 szpitalach w regionie.
- Nie da się ukryć, że te zakażenia przynosi personel. Nie możemy każdej osoby, każdego pracownika DPS, czy zakładu opiekuńczo-leczniczego czy szpitala badać codziennie. Tu jest bardzo duża odpowiedzialność tych pracowników. Jeżeli czują jakikolwiek objaw u siebie, to powinni zadzwonić do swojego przełożonego, a nie chodzić do pracy.
W szpitalach też często obserwujemy taką sytuację, gdy pacjent przy przyjęciu jest triażowany, są wykonywane badanie, ale ten pacjent może być w tak zwanym okienku serologicznym, czyli może być zakażony jeszcze nie mając objawów. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować w 100 procentach wszystkich zakażeń, możemy jedynie minimalizować ryzyko - mówił w Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, który był gościem porannej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Nowe ognisko w weekend odnotowano w zakładzie leczniczo-opiekuńczym w Raciążku, gdzie potwierdzono zakażenie na razie u 41 osób. Jeśli chodzi o szpitale, najtrudniejsza sytuacja jest nadal w Grudziądzu. Służby sanitarne przewidują, że epidemia będzie przybierać na sile do 15 października.
Posłuchaj i zobacz Rozmowę Dnia: TUTAJ
Zobacz także
Rozmowa Dnia o powikłaniach pocovidowych. Bywają różne, trzeba być czujnym
2021-05-20, 11:41Prawie 3 mln osób w Polsce przechorowało COVID-19. Kilkaset tysięcy może potrzebować rehabilitacji. - Powikłania pocovidowe to kolejna choroba, która wymaga dużej czujności ze strony lekarzy - mówił w Rozmowie Dnia w PR PiK dr Dariusz… Czytaj dalej »
Apel o oddawanie krwi i osocza wciąż aktualny
2021-05-18, 19:00Apelujemy, by wciąż oddawać krew i osocze; mimo wątpliwości, czy leczy czy nie - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Czytaj dalej »
Uczniowie szczęśliwi, choć niektórzy się stresują. W szkołach znowu sale pełne
2021-05-17, 09:44Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych wrócili w poniedziałek do szkół. Rano odwiedziliśmy SP nr 58 w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
96 nowych zakażeń, ani jednego zgonu. Dawno takich liczb w regionie nie było
2021-05-10, 15:33Dzisiejsze dane dotyczące nowych zakażeń koronawirusem w regionie pokazują, że epidemia słabnie. Ostatni raz ani jednego zgonu nie potwierdzono w Kujawsko-Pomorskiem 15 lutego tego roku, natomiast poniżej stu zakażeń mieliśmy ostatni… Czytaj dalej »
Rejestracja na szczepienie: gdzie zadzwonić, jak się zapisać [informacje, telefony]
2021-05-10, 08:39Wszystkie osoby powyżej 18. roku życia mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Otwarta została także rejestracja dla dzieci od 12 roku życia. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590