Nowe przepisy ws. leczenia Covid-19 niebezpieczne dla pacjentów? Jest list do ministra
Diagnostyka koronawirusa w czasie teleporady u lekarza rodzinnego - nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia niepokoi lekarzy. - Te przepisy są niebezpieczne dla zdrowia pacjentów i ich otoczenia – komentują.
Do tej pory było tak, że lekarz natychmiast reagował i polecał pacjentowi, co ma zrobić bądź często wykonywał te zadania za pacjenta. - Natomiast teraz lekarz powinien skierować pacjenta na badanie, czyli wystawić skierowanie. Nie może tego zrobić podczas pierwszej teleporady, może dopiero tak naprawdę podczas drugiej – mówi Szymon Kopa, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia i członek zarządu Federacji Porozumienia Zielonogórskiego. - Kolejnym warunkiem jest wystąpienie łącznie czterech objawów, które już wszyscy znamy, a duszność przecież jest wprost wskazaniem do wręcz interwencyjnego działania.
Jak dodaje Szymon Kopa, nie ma żadnego sensu, by to, co zostało opublikowane w rozporządzeniu, lekarz wykorzystywał w praktyce. - Jest teleporada i jest wskazanie na Covid-19, więc powinna być możliwość, żeby lekarz od razu skierował na wymaz. Jeżeli jest do tego duszność, to lekarz powinien kierować na wymaz plus do zamówić natychmiast specjalistyczny transport „covidowski" do pacjenta – tłumaczy.
Tymczasem – zgodnie z nowym rozporządzeniem - po pierwszej teleporadzie trzeba czekać na pojawienie się kolejnych objawów, a pacjent - potencjalny zakażony - jest poza kontrolą. Federacja napisała w tej sprawie list otwarty do ministra zdrowia, planowana jest także plakatowa akcja w przychodniach.
Zobacz także
Były różne warianty, epidemia i lockdown. Czy koronawirusa jeszcze powinniśmy się bać?
2025-03-09, 18:24Pięć lat temu stwierdzono w Polsce pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. Od tamtej pory WHO wyodrębniła pięć głównych wariantów, które mogły stanowić zagrożenie, a w naszym regionie zachorowało ponad 400 tysięcy mies… Czytaj dalej »
Dr Rajewski: Małpią ospą trudniej się zarazić niż koronawirusem [Rozmowa Dnia]
2024-09-03, 09:01- Grypa jest groźna dla wszystkich - mówił w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Czytaj dalej »
Rośnie liczba zachorowań na Covid-19, również w regionie. Maseczki wrócą na twarze?
2024-08-22, 07:51Główny Inspektor Sanitarny ma wydać zalecenie używania maseczek w przestrzeni publicznej. Jest to efekt dużego wzrostu zachorowań na Covid 19 w Polsce. Jak sytuacja wygląda w regionie? Czytaj dalej »
Okres zimowo-wiosenny napędza zachorowania. Jak wyglądał 2023 rok pod kątem koronawirusa?
2024-01-01, 14:44Ponad 18 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w minionym, 2023 roku w naszym regionie. Rekordowym miesiącem pod względem liczby pozytywnych testów był marzec. Czytaj dalej »
Jak pandemia zmieniła świat? To temat konferencji WelScience in Bydgoszcz
2022-10-10, 14:25„Covid. Doświadczenie społeczne'- pod takim hasłem Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca' w najbliższy czwartek i piątek (13-14 października) organizuje konferencję WelScience in Bydgoszcz. To wydarzenie na wzór toruńskiego… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590