Egzamin ósmoklasisty w reżimie sanitarnym: w środę matematyka
Dla 347,7 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych w środę o godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin z matematyki - druga z trzech części egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek czeka ich egzamin z języka obcego.
Na Kujawach i Pomorzu do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło prawie 20 tys. uczniów. Na egzaminie obowiązuje reżim sanitarny. Może na niego przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną. Dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. Nie może uczestniczyć w nim osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
Na teren szkoły mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być tak ustawione, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki potrwa 100 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 150 minut.
W informatorze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej na temat egzaminu z matematyki można m.in. przeczytać, że w arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie. Zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. - Przedstawione przez ucznia rozwiązanie zadania musi obrazować tok rozumowania, zawierać niezbędne rachunki, przekształcenia czy wnioski – zaznaczono.
Podano także, że wśród zadań otwartych znajdą się zarówno takie, które będzie można rozwiązać typowym sposobem, jak i takie, które będą wymagały zastosowania niestandardowych metod rozwiązywania. - Uczeń będzie musiał, wykorzystując posiadane wiadomości i umiejętności, wymyślić i zrealizować własny plan rozwiązania zadania, który pozwoli mu wykonać polecenie lub udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w zadaniu. W niektórych zadaniach uczeń będzie musiał przedstawić uzasadnienie wskazanych zależności – poinformowano.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i w czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 7-9 lipca. Wynik egzaminu – uczniowie poznają do 31 lipca – wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Zobacz także
Trzy nowe przypadki zarażenia koronawirusem w regionie - razem 11!
2020-03-19, 12:41O wynikach badań kolejnych próbek zawiadamia wojewoda kujawsko - pomorski. Pacjenci, mieszkańcy Bydgoszczy, są w dobrym stanie. Czytaj dalej »
Problem pojawił się niemal z dnia na dzień. Pomoc psychologiczna też!
2020-03-19, 11:15Psychologowie z całej Polski łączą siły by pomóc osobom, które odczuwają lęk czy stres związany z pandemią koronawirusa. Z inicjatywy terapeuty z Torunia - Krystiana Rubachy - powstała strona 'Psychologowie dla społeczeństwa… Czytaj dalej »
Sesja w cieniu zarazy. Czy radni zajmą się sprawą zawieszenia czynszów dla firm?
2020-03-19, 09:23Radny PiS Paweł Bokiej - tuż przed piątkową sesją - pyta prezydenta Bydgoszczy o zyski miasta z czynszów lokali gastronomicznych i o możliwość ich czasowego zawieszenia. Z kolei radny Jarosław Wenderlich pyta o to, czy ta sesja musi… Czytaj dalej »
W dni powszednie jak w soboty, a w weekendy bez autobusów. PKS jeździ inaczej
2020-03-19, 08:49Bydgoski PKS wprowadza zmiany w rozkładzie jazdy. Od czwartku (19 marca), w związku z zagrożeniem epidemicznym spowodowanym koronawirusem, w dni powszednie autobusy, obsługiwane przez tego przewoźnika będą jeździły według sobotniego… Czytaj dalej »
Respiratory od Fundacji na Rzecz Hematologii. Dla szpitala w Toruniu
2020-03-19, 08:00Trzy respiratory trafią do szpitala miejskiego w Toruniu, dzięki pomocy Fundacji na Rzecz Hematologii. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590