Dostali leki i wyzdrowieli z Covid-19. Po Grudziądzu będą testy w innych ośrodkach
- Otrzymaliśmy zgodę na rozszerzenie badań klinicznych leków kardiologicznych pomocnych w walce z Covid-19 na kolejne cztery ośrodki - powiedział prof. Jacek Kubica z Collegium Medicum UMK. Pierwsi czterej pacjenci, którzy otrzymali leki kardiologiczne w szpitalu w Grudziądzu, wyzdrowieli.
Zgoda Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dotyczy oddziału kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach oraz oddziałów polsko-amerykańskich klinik serca w Tychach, Zgierzu oraz Kędzierzynie-Koźlu. - Planujemy włączenie leków kardiologicznych dla pacjentów chorych na Covid-19, hospitalizowanych w tych ośrodkach jeszcze w tym tygodniu - mówił prof. Kubica.
Przekazał też informacje dotyczące badań klinicznych, przeprowadzonych dotychczas w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądzu, gdzie leki podano czterem pacjentom. - Ci pacjenci wyzdrowieli z Covid-19 i nie obserwowano działań ubocznych stosowanego leczenia - podkreślił szef grupy badawczej, która zajmuje się pomocą w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Badanie Recovery-Sirio, prowadzone u pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19 z objawami infekcji, uzyskało wcześniej pozytywną opinię Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Pierwszym autorem tego badania jest prof. Jacek Kubica, a drugim prof. Eliano Pio Navarese. Leki kardiologiczne mają pomóc osobom we wczesnej fazie choroby. Naukowcy stawiają hipotezę, że zastosowanie leków, które modyfikują błonowe kanały jonowe na wczesnych etapach zakażenia nowym koronawirusem, może łagodzić przebieg kliniczny Covid-19.
- Testowane leki są powszechnie znane i stosowane w kardiologii. Pierwszy z nich jest lekiem antyarytmicznym, stosowanym w leczeniu zaburzeń rytmu, takich jak migotanie przedsionków oraz częstoskurcze nadkomorowe i komorowe. Drugi stosowany jest u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową. Oba te leki wykazują działanie antagonistyczne wobec kanałów jonowych. Na podstawie wcześniejszych badań na hodowlach komórkowych wykazano, że zablokowanie tych kanałów w komórkach człowieka ogranicza inwazję i rozprzestrzenianie się wirusa – wskazał prof. Kubica.
Zdaniem naukowców zahamowanie wnikania wirusa do komórek, jego replikacji i rozprzestrzeniania się może mieć istotny wpływ na przebieg kliniczny choroby – łagodząc objawy i zmniejszając częstość progresji do ciężkiego stanu pacjenta. Leki zostaną podane łącznie 804 pacjentom. Terapia potrwa 14 dni.
Grupa badawcza z Collegium Medicum UMK zgłasza gotowość współpracy z kolejnymi chętnymi ośrodkami. Chętne szpitale powinny się skontaktować z Katedrą i Kliniką Kardiologii i Chorób Wewnętrznych.
Zobacz także
Rozmowa Dnia o powikłaniach pocovidowych. Bywają różne, trzeba być czujnym
2021-05-20, 11:41Prawie 3 mln osób w Polsce przechorowało COVID-19. Kilkaset tysięcy może potrzebować rehabilitacji. - Powikłania pocovidowe to kolejna choroba, która wymaga dużej czujności ze strony lekarzy - mówił w Rozmowie Dnia w PR PiK dr Dariusz… Czytaj dalej »
Apel o oddawanie krwi i osocza wciąż aktualny
2021-05-18, 19:00Apelujemy, by wciąż oddawać krew i osocze; mimo wątpliwości, czy leczy czy nie - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Czytaj dalej »
Uczniowie szczęśliwi, choć niektórzy się stresują. W szkołach znowu sale pełne
2021-05-17, 09:44Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych wrócili w poniedziałek do szkół. Rano odwiedziliśmy SP nr 58 w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
96 nowych zakażeń, ani jednego zgonu. Dawno takich liczb w regionie nie było
2021-05-10, 15:33Dzisiejsze dane dotyczące nowych zakażeń koronawirusem w regionie pokazują, że epidemia słabnie. Ostatni raz ani jednego zgonu nie potwierdzono w Kujawsko-Pomorskiem 15 lutego tego roku, natomiast poniżej stu zakażeń mieliśmy ostatni… Czytaj dalej »
Rejestracja na szczepienie: gdzie zadzwonić, jak się zapisać [informacje, telefony]
2021-05-10, 08:39Wszystkie osoby powyżej 18. roku życia mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Otwarta została także rejestracja dla dzieci od 12 roku życia. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590