Wiceminister Gembicka: Odnieśliśmy sukces w walce z koronawirusem
- Głosowanie nad wotum zaufania było okazją do podsumowania dotychczasowych działań rządu w zakresie walki z koronawirusem. Poradziliśmy sobie ze szczytem epidemii, ale cały czas monitorujemy sytuację - mówiła Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Posłanka PiS była gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Czy wstrzymywała Pani oddech, czy raczej oddychała pełną piersią podczas głosowania nad wotum zaufania dla premiera Morawieckiego i rządu? - pytała Katarzyna Prętkowska.
- Byłam pewna, że nasz rząd cieszy się dalej zaufaniem większości sejmowej, ale myślę, że to był dobry moment, by podsumować dotychczasowe działania w kontekście pandemii koronawirusa, bo wiemy, że pojawiało się bardzo dużo nieprawdziwych informacji, przekazywanych przez opozycję. To był dobry moment, żeby przytoczyć twarde dane, które najlepiej pokazują, jaka jest faktycznie sytuacja w Polsce.
W swoim przemówieniu premier Mateusz Morawiecki mówił, że prawda jest taka, iż odnieśliśmy ogromny sukces w walce z koronawirusem - mówiła Anna Gembicka.
Jak dodała, oceniając sytuację, jaką mamy teraz w Polsce i porównując ją chociażby do innych państw Europy Zachodniej - możemy stwierdzić, że wszystkie działania, które podjął rząd pozwoliły w dużej mierze zatrzymać pandemię. - Mogliśmy mieć w tym momencie sytuację taką, jak we Włoszech czy w Hiszpanii, gdzie naprawdę działy się dramatyczne sytuacje. Tam często lekarze musieli wybierać, kogo będą leczyć, a dla kogo już nie wystarczy miejsca. W Polsce udało się uratować naprawdę dziesiątki tysięcy osób, które - gdyby nie szybka reakcja, szybkie zamknięcie granic, ograniczenie przemieszczania się - to mogłoby być dużo gorzej. Na pewno jednak sytuację trzeba monitorować, bo nie wiadomo co będzie jesienią i zimą, być może pojawi się kolejna fala koronawirusa. Tak naprawdę nie wiemy, czego się spodziewać. (...)
Posłuchaj całej Rozmowy Dnia
Zobacz także
Sukces lekarzy ze Szpitala Jurasza w Bydgoszczy, nadzieja dla pacjenta
2021-03-16, 16:45COVID-19 zniszczył mu płuca. 52-latek czeka na przeszczep. Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy wszczepili mężczyźnie urządzenie, dzięki któremu możliwa będzie kontynuacja terapii oraz… Czytaj dalej »
Koronawirus: masz przeciwciała? Test kupisz w dyskoncie. Lekarze sceptyczni
2021-03-15, 15:00Jest mały, stosunkowo tani, prosty w obsłudze - w sieci Biedronka, przy kasie, pojawiły się testy na przeciwciała koronawirusa. Czytaj dalej »
Kurator Marek Gralik: - Już ponad 2800 uczniów z regionu uczy się zdalnie
2021-03-12, 18:00Coraz więcej szkół w naszym regionie ogranicza pracę z powodu koronawirusa - potwierdził w rozmowie z Polskim Radiem PiK, Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. Czytaj dalej »
Nie ma kto leczyć chorych na COVID-19. Kolejny apel, tym razem z Inowrocławia
2021-03-12, 15:27Jest kolejny apel o wsparcie personelu medycznego, pracującego na szpitalnych oddziałach covidowych. Tym razem do medyków z Inowrocławia i okolic. Czytaj dalej »
Nie mogła dostać się na wymaz w kierunku COVID-19. Jest kontrola NFZ
2021-03-12, 12:22Bydgoszczanka - mając objawy grypopodobne - przez dwa dni bezskutecznie próbowała dostać się na wymaz w kierunku COVID-19 w jednym z bydgoskich szpitali. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590