Stwierdzili koronawirusa i nadal przyjmowali na oddział? Kontrola w szpitalu
Sanepid prowadzi już kontrolę w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Jej przeprowadzenie - po wykryciu 51 przypadków koronawirusa w placówce - zleciła prokuratura.
W kwietniu toruński sanepid - w odpowiedzi na zlecenie prokuratury -odmówił przeprowadzenia kontroli w szpitalu informując, że - w związku z epidemią - nie dysponuje logistycznymi możliwościami jej realizacji. Teraz przystąpił do działania.
Jak przekazała Polskiemu Radiu Pik rzecznik WSSE w Bydgoszczy, sprawdzane są obowiązujące w szpitalu procedury: zabezpieczenie pracowników i pacjentów w środki ochrony, tryb i sposób zarządzenia ewakuacji pacjentów, zasady postępowania w Izbie Przyjęć oraz to, czy w momencie stwierdzenia koronawirusa na oddziale hematologii przyjmowani byli na oddział nowi chorzy. Tak twierdzą rodziny pacjentów, które zawiadomiły prokuraturę o możliwych nieprawidłowościach w szpitalu.
Śledczy otrzymali sześć takich zgłoszeń, siódme na postawie którego prowadzą śledztwo pochodzi od lekarza, według którego w placówce nie przestrzegane były normy sanitarne. Prokuratura sprawdza czy w szpitalu nie narażono tym samym zdrowia i życia pacjentów. Lecznica od początku twierdzi, że postępowała zgodnie z procedurami i nie ma sobie nic do zarzucenia.
Dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu w nadesłanym do redakcji sprostowaniu do powyższej informacji poinformowała, że nieprawdą jest jakoby prowadzona była kontrola sanepidu w szpitalu. Prawdą jest, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu, w związku prowadzonym dochodzeniem epidemiologicznym, zwrócił się z wnioskiem do dyrekcji szpitala o przekazanie niezbędnych informacji dotyczących przedmiotu sprawy.
Zobacz także
Wszystkie łóżka covidowe i respiratory zajęte. Szpital w Świeciu odsyła pacjentów
2021-03-18, 11:35Szpital w Świeciu wstrzymał przyjmowanie chorych z COVID-19. W placówce nie ma już miejsca. Czytaj dalej »
Tylko grosz dziennie za metr kwadratowy. Symboliczna opłata za ogródki letnie
2021-03-17, 16:401 procent stawki z 2019 roku zapłacą bydgoscy restauratorzy, którzy zdecydują się wydzierżawić od miasta teren pod ogródki letnie. Czytaj dalej »
Wojewoda: Testy kupione w sklepach mogą być podwójnie niebezpieczne
2021-03-17, 14:22- Nie traktujmy testów dostępnych w sklepach jako badania stwierdzającego, czy jesteśmy zarażeni koronawirusem - apeluje wojewoda. Mikołaj Bogdanowicz ostrzega, że może to jeszcze pogorszyć trudną sytuację epidemiologiczną. Czytaj dalej »
Pięciu mężczyzn i dwie kobiety. Rok temu to byli pierwsi zakażeni w regionie
2021-03-17, 10:00Dokładnie 17 marca 2020 roku potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w Kujawsko-Pomorskim. Czytaj dalej »
Sytuacja w szpitalu w Grudziądzu robi się trudna. Bardzo potrzebują lekarzy!
2021-03-16, 20:20Rekordowa liczba chorych na COVID-19 przebywa w szpitalu w Grudziądzu. To 318 osób z czego 36 podłączonych jest do respiratorów. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590