Chcą refundacji urządzenia dla osób z usuniętą krtanią. Ministerstwo czeka na opinię
Parlamentarzyści z Inowrocławia pytają ministra zdrowia o refundację urządzenia, ułatwiającego życie osobom z usuniętą krtanią. Tacy pacjenci, w czasie epidemii Covid-19, są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem
Zabieg laryngektomii wykonywany jest z powodu zaawansowanego raka. Operacja likwiduje połączenie dróg oddechowych z jamą ustną i nosem. Ratuje życie, ale prowadzi do nasilonego kaszlu oraz nadmiernych duszności. Nie można też normalnie mówić.
Posłanka Magdalena Łośko i senator Krzysztof Brejza podkreślają, że takie osoby w czasie epidemii COVID-19 są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem. - Pacjenci po przebytej laryngektomii mają możliwość poprawy warunków życia, niezbędne są do tego wymienniki ciepła i wilgoci HME. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie i ocieplenie powietrza wdychanego do płuc. Sprzęt ten powoduje, że organizm pacjentów wytwarza mniej śluzu, a więc mniej kaszlą - tłumaczą.
W wielu innych krajach w Europie i na całym świecie pacjenci mają szeroki, w pełni refundowany dostęp do tego sprzętu. Polska i Rumunia to jedyne kraje Unii Europejskiej, w których brakuje takich refundacji. Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej pytają ministra zdrowia o możliwość dofinansowania.
W piśmie z resortu zdrowia czytamy, że minister zwrócił się o opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Rady Przejrzystości. Ewentualne zmiany przepisów będą rozważane po jej uzyskaniu. Wiceminister Maciej Miłkowski podkreśla, że w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie znajduje się 137 grup wyrobów medycznych, które w całości bądź w części są finansowane ze środków publicznych.
Zobacz także
Rzecznik wojewody: 179 zakażeń to ogniska rodzinne, w szpitalach 180 wolnych miejsc
2020-10-01, 17:07Rekord zakażeń koronawirusem odnotował nasz region w czwartek (1 października). Zachorowało aż 179 nowych osób. - Są to głównie małe ogniska rodzinne. Nie odnotowaliśmy żadnych większych ognisk w naszym województwie - komentuje… Czytaj dalej »
Siedem szkół z regionu zamkniętych, 40 ma lekcje zdalne. Przez epidemię
2020-09-30, 16:49Koronawirus w kujawsko- pomorskich szkołach: rośnie liczba placówek, którym pandemia reorganizuje plan zajęć. Czytaj dalej »
Tylko dwa wolne respiratory dla chorych na Covid-19 w szpitalu w Grudziądzu
2020-09-30, 14:06- W naszym szpitalu, który obecnie działa na II i III poziomie, czyli jako zakaźny i wielospecjalistyczny, mamy obecnie dwa wolne miejsce pod respiratorem dla pacjentów z Covid-19 - informuje rzecznik prasowa urzędu miasta w Grudziądzu… Czytaj dalej »
Starosta sępoleński zakażony koronawirusem. 20 osób z urzędu na kwarantannie
2020-09-30, 13:11Jarosław Tadych dowiedział się w środę, że choruje na Covid-19. Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim jest czynne w ograniczonym zakresie, bo część pracowników skierowano na kwarantannę. Czytaj dalej »
70-latek z Covid-19 zmarł, bo nie było miejsca na OIOM-ie. NFZ domaga się wyjaśnień
2020-09-30, 11:41Kujawsko Pomorski NFZ wyjaśnia, jak doszło do śmierci pacjenta z Covid-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. W weekend na oddziale zakaźnym placówki zmarł 70-letni mężczyzna z powiatu rypińskiego, zanim udało się znaleźć… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590