Terytorialsi pobrali ponad tysiąc wymazów. Akcja „Odporna wiosna”
Ponad tysiąc wymazów do badań na obecność koronawirusa pobrali dotychczas żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie kujawsko-pomorskim. Akcja prowadzona jest w ramach operacji „Odporna Wiosna”.
– Do pobierania wymazów delegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika i ukończone specjalistyczne szkolenia, które prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej w Modlinie - podkreśliła rzeczniczka 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. "Zoo" kpt. Diana Warchocka.
Pobieranie wymazów z nosogardła prowadzone jest w systemie stacjonarnym na terenie placówek medycznych lub lokalnie zorganizowanych punktów polowych, a także w systemie mobilnym w miejscu przebywania osób poddanych kwarantannie.
Żołnierze pobierający wymazy wyposażeni są w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki.
– W celu ograniczenia ryzyka zarażenia koronawirusem do pobierania wymazów delegowani są żołnierze, którzy nie mogą mieć więcej niż 45 lat, musza być zdrowi i nie chorować na choroby przewlekłe - zaznaczyła kpt. Warchocka.
Żołnierze brygady od przyszłego tygodnia zajmą się wspieraniem placówek oświatowych. Ich zadaniem będzie dostarczanie środków dezynfekujących i szkolenie pracowników placówek na temat zasad bezpieczeństwa i zapobiegania transmisji koronawirusa, używania środków ochrony indywidualnej i prawidłowego mierzenia temperatury. W najbliższy poniedziałek i wtorek szkolenia takie obędą się w przedszkolach w Dobrem nad Wisłą i we Włocławku.
Zobacz także
Kolejne trzy osoby zakażone z regionu! Wojewoda: Zostańcie w domach!
2020-03-20, 16:38Dwóch mężczyzn w sile wieku, którzy wrócili z zagranicy i jeden starszy mężczyzna to trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w naszym regionie. Czytaj dalej »
Prezydent Zaleski: Pierwszy przypadek koronawirusa w powiecie toruńskim
2020-03-20, 16:0356-letni mężczyzna z powiatu toruńskiego to pierwszy zakażony koronawirusem w powiecie toruńskim - przekazał na konferencji prezydent Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Pakiet antykryzysowy dla bydgoskich przedsiębiorców gotowy. Kto dostanie wsparcie?
2020-03-20, 14:30W związku z epidemią koronawirusa, prezydent Rafał Bruski przedstawił w piątek (20 marca) bydgoski pakiet pomocy dla przedsiębiorców. Pakiet ma na celu ograniczenie skutków sytuacji kryzysowej w jakiej znaleźli się bydgoscy prze… Czytaj dalej »
Będą kary za opuszczanie miejsc izolacji w czasie kwarantanny. Sporo tych ucieczek...
2020-03-20, 13:33- 20 przypadków niestosowania się do kwarantanny odnotowali policjanci w województwie kujawsko-pomorskim - powiedziała radiu PiK rzecznik komendanta wojewódzkiego Monika Chlebicz. Prowadzone są też postępowania o wykroczenie dotyczące… Czytaj dalej »
Misjonarze z bydgoskiej Bazyliki taką mają misję: stoją przy garach i gotują biednym!
2020-03-20, 12:24Grupa około dziesięciu księży, z proboszczem Bazyliki Mniejszej p.w. św. Wincentego a Paulo na czele, czas izolacji wykorzystuje co do sekundy. Kapłani zakasali rękawy i przygotowują obiady dla podopiecznych Stowarzyszenia Miłosi… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590