Astmatycy wcale nie muszą przegrać z koronawirusem. Chorują lżej, dzięki lekom
Trudności z oddychaniem to najbardziej charakterystyczny i niebezpieczny objaw Covid-19. Duszności miewają jednak także astmatycy. Czy ci chorzy są bardziej niż inni narażeni na śmierć z powodu koronawirusa? Wyjaśnił nam to ekspert, dr Piotr Dąbrowiecki z Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POCHP.
- Tutaj jest też stan zapalny w płucach, ale pacjenci są pod opieką lekarza, zażywają sterydy wziewne i inne leki łączone ze sterydami. Pacjenci chorzy na astmę, którzy biorą leki na astmę, przede wszystkim sterydy wziewne, chorują tak samo, jak inni chorzy na Covid-19 bez chorób współtowarzyszących.
Wydaje się więc, że zażywanie leków wziewnych chroni pacjentów przed cięższym przebiegiem Covid -19. To bardzo ważna informacja dla naszych chorych, ponieważ pojawiały się wiadomości niesprawdzone od quasi - naukowców, że sterydy obniżają odporność, więc prowadzą do cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem. To bzdura niepotwierdzona w badaniach naukowych.
Aktualnie, jako Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, uważamy, ze prawidłowe leczenie astmy chroni pacjentów przed ryzykiem być może zakażenia, a na pewno cięższego przebiegu zakażenia. Jednak połowa pacjentów chorych na astmę nie ma jeszcze rozpoznania. I tu zaczynają się schody... - mówi dr Piotr Dąbrowiecki z Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POCHP.
Na astmę w Polsce chorują 4 miliony osób, kolejne cztery miliony nie wiedzą, że mają tę chorobę i to właśnie one są w grupie zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19, podobnie jak chorzy na Obturacyjną Chorobę Płuc.
5 maja przypada Światowy Dzień Astmy.
Zobacz także
Gdzie w regionie zrobić test? Kto i gdzie może oddać osocze? [aktualna lista punktów, telefony]
2020-11-03, 10:07Kolejne dwa punkty wymazowe do przeprowadzenia testu na obecność koronawirusa uruchomione zostały w Toruniu - przy ul. Bema, w pobliżu Areny Toruń oraz na Targowisku Okólna. Badania będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Czytaj dalej »
Jedna osoba ratuje aż trzech chorych! Kto i kiedy może oddać osocze? [telefony]
2020-11-03, 09:36Chorych na Covid-19 jest coraz więcej, więc wciąż ponawiane są apele do ozdrowieńców o zgłaszanie się w celu oddania osocza. To nic nie kosztuje, a może uratować życie. Czytaj dalej »
Historyczne ujęcia! Kompletnie puste cmentarze 1 listopada [film z drona]
2020-11-02, 20:11Po południu 30 października, premier zdecydował o zamknięciu cmentarzy. Z decyzją tą czekano do ostatniej chwili, ale wskaźniki zakażeń wciąż rosły. I tak, w najważniejszym dniu w roku, przy grobach zmarłych - bodaj pierwszy… Czytaj dalej »
Zmarł Ireneusz Wrzecionkowski, anglista z włocławskiego liceum...
2020-11-02, 17:16Nauczyciel, dla którego jeszcze dwa dni temu prosiliśmy o osocze, był chory na Covid-19. Ireneusz Wrzecionkowski przez ponad 30 lat uczył języka angielskiego w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej. W połowie października… Czytaj dalej »
Bardzo trudna sytuacja w szpitalu Grudziądzu. Coraz mniej respiratorów, zakażony personel
2020-11-02, 13:45Tylko 5 wolnych respiratorów w części zakaźnej, 95 pracowników zarażonych wirusem a 200 na kwarantannie. Tak wygląda sytuacja w grudziądzkiej lecznicy. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590