Astmatycy wcale nie muszą przegrać z koronawirusem. Chorują lżej, dzięki lekom
Trudności z oddychaniem to najbardziej charakterystyczny i niebezpieczny objaw Covid-19. Duszności miewają jednak także astmatycy. Czy ci chorzy są bardziej niż inni narażeni na śmierć z powodu koronawirusa? Wyjaśnił nam to ekspert, dr Piotr Dąbrowiecki z Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POCHP.
- Tutaj jest też stan zapalny w płucach, ale pacjenci są pod opieką lekarza, zażywają sterydy wziewne i inne leki łączone ze sterydami. Pacjenci chorzy na astmę, którzy biorą leki na astmę, przede wszystkim sterydy wziewne, chorują tak samo, jak inni chorzy na Covid-19 bez chorób współtowarzyszących.
Wydaje się więc, że zażywanie leków wziewnych chroni pacjentów przed cięższym przebiegiem Covid -19. To bardzo ważna informacja dla naszych chorych, ponieważ pojawiały się wiadomości niesprawdzone od quasi - naukowców, że sterydy obniżają odporność, więc prowadzą do cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem. To bzdura niepotwierdzona w badaniach naukowych.
Aktualnie, jako Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, uważamy, ze prawidłowe leczenie astmy chroni pacjentów przed ryzykiem być może zakażenia, a na pewno cięższego przebiegu zakażenia. Jednak połowa pacjentów chorych na astmę nie ma jeszcze rozpoznania. I tu zaczynają się schody... - mówi dr Piotr Dąbrowiecki z Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POCHP.
Na astmę w Polsce chorują 4 miliony osób, kolejne cztery miliony nie wiedzą, że mają tę chorobę i to właśnie one są w grupie zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19, podobnie jak chorzy na Obturacyjną Chorobę Płuc.
5 maja przypada Światowy Dzień Astmy.
Zobacz także
Złączeni internetowo, wspierają wzorcowo. "Ręka" wyszła z sieci i niesie pomoc
2020-03-16, 18:51Torunianie dołączyli do ogólnopolskiej facebookowej grupy Widzialna Ręka. - Ideą akcji jest wzajemna pomoc między innymi osobom starszym i objętym kwarantanną - wyjaśnia Liliana Piskorska, założycielka lokalnej grupy pomocy. Czytaj dalej »
Zamiast kolejek do gabinetu, kolejka na linii, czyli o teleporadach w dobie koronawirusa
2020-03-16, 17:26Lekarz pod telefonem - ten system miał usprawnić kontakt z poradniami rodzinnymi, a spowodował jeszcze większy paraliż - alarmują Słuchacze. Nasi reporterzy to sprawdzili. Medyczne linie i infolinie przez wiele godzin były zajęte… Czytaj dalej »
Koronawirus dotyka tematu parkowania - w Toruniu opłaty tylko przez aplikację!
2020-03-16, 15:50Od wtorku (16.03.) w Toruniu nie będzie można korzystać z parkomatów. - Za postój płacimy tylko przez aplikacje. Zmiany obowiązują do przyszłego piątku - przekazał na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Stres odłożony w czasie: WORD w regionie odwołują egzaminy!
2020-03-16, 15:40Z uwagi na epidemię koronawirusa (covid-19), WORD w Bydgoszczy w porozumieniu z Zarządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje, że wszystkie egzaminy od dnia 16 do 27 marca w Bydgoszczy, w Oddziale Terenowym w Inowrocławiu zostają… Czytaj dalej »
Seniorom na pomoc! Przygotowano infolinie, pomagają też harcerze
2020-03-16, 13:31Pomoc dla seniorów, osób samotnych i niepełnosprawnych uruchomiły największe miasta w regionie. W Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku działają infolinie dla potrzebujących, którzy z powodu zagrożenia koronawirusem nie powinni lub… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590