Psycholog radzi: Rozsądnie korzystajmy z luzowania obostrzeń
Telefoniczne linie pomocy psychologicznej nadal oblegane. Dzwonią osoby, które źle znoszą czas epidemii. Tymczasem dziś kolejny etap luzowania obostrzeń. Uruchamiane są galerie handlowe i hotele.
Profesor Alina Borkowska - wojewódzki psycholog kliniczny ostrzega, aby z powrotu do „normalności” korzystać rozsądnie.
- To, co budzi bardzo duży lęk jest bardzo często powodem uruchamiania psychologicznego mechanizmu wyparcia. Szczególnie wypierane są treści lękowe i staramy się zachowywać tak, jakby wszystko było normalnie. To jest rzeczywiście zagrożenie, że wiele osób, które wytrzymało pierwszy moment obostrzeń, będzie starało się żyć normalnie i nie będzie uważać tak, jak powinno się uważać na kontakty międzyludzkie - tłumaczy prof. Alina Borkowska.
- Jedni ludzie pójdą na żywioł i będą starali się żyć normalnie, a inni pozostaną w jeszcze większym lęku. Ci, którzy ciągle siedzą w internecie, sprawdzają informacje odnośnie Covid-19, przeliczają jaka jest sytuacja epidemiczna, będą w jeszcze większym lęku i prawdopodobnie będą zaostrzali restrykcje w stosunku do siebie i bliskich - powiedziała psycholog.
Zobacz także
Jarosław Gowin: Od 14 lutego mogłyby zacząć działać hotele
2021-02-04, 15:22- Analizujemy też sytuację związaną z innymi branżami. Niewykluczone, że MRPiT będzie rekomendować też w najbliższym czasie Radzie Ministrów inne poluzowania - powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i… Czytaj dalej »
Tymczasowy oddział covidowy w więcborskim szpitalu został zamknięty
2021-02-04, 07:27Został zlikwidowany zanim w ogóle zaczął działać. 10-łóżkowy oddział covidowy w szpitalu powiatowym w Więcborku prawie 3 miesiące czekał na pacjentów. A ponieważ do pracy na nim zabrakło personelu medycznego - przede wszystkim… Czytaj dalej »
Koronawirus w szkole! Dzieci z Górska znowu uczą się przed komputerem
2021-02-03, 12:14Dzieci ze szkoły w Górsku w gminie Zławieś Wielka ponownie uczą się zdalnie. Uczniowie mają tygodniową przerwę w zajęciach stacjonarnych z powodu koronawirusa. Czytaj dalej »
Dr Szymon Suwała: warto zaufać rzetelnej nauce i się zaszczepić
2021-02-02, 09:44Bydgoski lekarz dr Szymon Suwała - rezydent endokrynologii i pracownik oddziału izolacyjnego przyjął już drugą dawkę szczepionkę przeciwko koronawirusowi i postanowił na swoim przykładzie zachęcić do szczepień. Czytaj dalej »
Wniosek do premiera o tarczę finansową dla komunikacji miejskiej w Inowrocławiu
2021-02-02, 07:54O objęcie rządową tarczą również komunikacji miejskiej, wystąpił do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego prezydent Inowrocławia. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590