Co ze żłobkami i przedszkolami od 6 maja? Rodzice odpowiadają na ankiety
Szefowie i pracownicy placówek przygotowania do powrotu dzieci rozpoczęli od przeprowadzenia specjalnej ankiety wśród rodziców. Chodziło o zebranie danych na temat liczby chętnych do powrotu do żłobków i przedszkoli i daty tego powrotu.
Pierwsze wnioski płynące z ankiet i z rozmów z rodzicami są następujące:
- Rodzice mają takie stanowisko, że nawet jeżeli byłaby możliwość to i tak na ten moment nie oddaliby dziecka, wolą skorzystać z dodatkowej opieki.
W kolejnej placówce usłyszeliśmy:
- W większości zgłosili się rodzice dzieci objętych terapią - dzieci ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera. Z tymi dziećmi praca jest specyficzna, trudniejsza. Trudniej wytłumaczyć zasady bezpieczeństwa, trudniej zachować bezpieczną odległość - usłyszeliśmy w jednej z placówek.
W innym miejscu, większość rodziców, bo prawie 85 proc., opowiedziało się za tym, by nie przyprowadzić teraz dziecka do przedszkola. Takie zresztą zdanie przedstawiają rodzice także z innych przedszkoli i żłobków.
- Nie ukrywam, że większość rodziców obawia się powrotu i odmówiła przyprowadzenia w tym czasie dzieci do przedszkola - tłumaczy jeden z naszych rozmówców.
Problemem może być zachowanie bezpiecznej odległości...
- Utrzymanie chociażby 2 metrów pomiędzy dystansu dziećmi czy pomiędzy opiekunem a dzieckiem jest niemożliwe. Żłobek opiekuje się 40 dziećmi. Na dziecko i opiekuna przypadają 4 m kwadratowe, maksymalnie na grupę moglibyśmy przyjąć 7 dzieci, łącznie 14 dzieci... - to wyliczenia z jednego z bydgoskich żłobków.
Z ostatnich informacji Urzędu Miasta w Bydgoszczy wynika, że podległe miastu żłobki i przedszkola nie zostaną otwarte wcześniej niż 11 maja.
Zobacz także
Do szczepień zgłosiło się 70 proc. załogi szpitala. Kolejne szczepionki już jadą
2021-01-04, 06:51Kolejne szczepionki przeciw COVID-19 trafią do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu w poniedziałek (4 grudnia). Będzie ich 540. Dotychczas w placówce zaszczepiono 300 osób z personelu. Czytaj dalej »
Kiedy szczepionki dla „normalnych" ludzi? Poseł Latos zwołuje sejmową komisję zdrowia
2021-01-03, 16:26Szef sejmowej komisji zdrowia - bydgoski poseł Tomasz Latos (PiS) zapowiedział zwołanie posiedzenia na wtorek. Jej członkowie mają się zająć sprawą powszechnych szczepień przeciw COVID-19. Poinformował o tym w niedzielę na Twi… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia: ile pokory nabędziemy po pandemicznym roku 2020?
2020-12-31, 11:12- Mijający rok był lekcją pokory dla nas wszystkich - mówił w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, prof. Radosław Sojak. Według socjologa UMK, cała klasa polityczna wychodzi z 2020 roku „poturbowana'. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia: - Szczepionka jest bezpieczna i konieczna
2020-12-30, 12:30Alicja Chybicka, senator, profesor nauk medycznych, wyjaśniała w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK zasadę działania szczepionki przeciw wirusowi SARS - Cov 2, i zachęcała do szczepień. Czytaj dalej »
Pierwsze szczepienia przeciw koronawirusowi w powiecie inowrocławskim
2020-12-29, 21:35Pierwsza partia 225 szczepionek przeciwko COVID-19 dotarła do Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu. Rozpoczęły się szczepienia personelu medycznego. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590