Msze św. i kwiaty. Święto Konstytucji 3 maja pierwszy raz tak skromne [wideo, zdjęcia]
Pierwsza w Europie, druga na świecie. Z powodu trwającej epidemii koronawirusa, obchody Święta Konstytucji 3 maja w regionie były symboliczne.
W Bydgoszczy z tej okazji kwiaty pod Pomnikiem Wolności złożył wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Krupa. Z powodu pandemii koronawirusa obchody były symboliczne. - Ale nawet w tak symbolicznym wymiarze, to święto niezwykle ważne dla Polaków, a dziś to rocznica, która każe nam wyciągać pewne refleksje z tamtego czasu – mówił Zbigniew Ostrowski.
Wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Krupa stwierdził, że choć w tym roku świętujemy inaczej niż zwykle, to dobrze, że pamiętamy i oddajemy hołd autorom Trzeciomajowej Konstytucji.
Z kolei w Toruniu władze samorządowe, Torunia i parlamentarzyści złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku. 38 lat temu w mieście doszło do wielotysięcznych manifestacji w obronie wolności. Ich uczestnicy zostali brutalnie rozproszeni przez milicję. - Solidarność była przede wszystkim wielkim ruchem społecznym - wspominał marszałek województwa Piotr Całbecki.
- Wspominanie Konstytucji 3 maja jako wydarzenia wyjątkowego w historii Polski ma sens w każdej sytuacji, również w trudnych warunkach, w jakich teraz jesteśmy - mówił w Toruniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
W Katedrze śś. Janów została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem przedstawicieli samorządu województwa i miasta. Eucharystia była transmitowana w internecie. - W tej trudnej sytuacji jaką przeżywamy, powinniśmy dbać o kultywowanie dojrzałej demokracji - słowa Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski przypomniał toruński biskup Wiesław Śmigiel. - Wspominamy dziś ustanowienie Konstytucji 3 maja, najstarszej w Europie i drugiej na świecie po amerykańskiej. Została ona uchwalona w dramatycznych okolicznościach, bardzo trudnych, wśród sporów, głębokiego kryzysu państwa. Stała się symbolem historycznego kompromisu. Miała być drogą odnowy i umocnienia narodu. Niestety, wewnętrzne konflikty tak potężne, że nie zdołano ich przezwyciężyć, zostały wykorzystane przez ówczesne mocarstwa i sprawiły, że radość z konstytucji nie trwała długo - mówił bp Śmigiel. Podkreślił, że "awantury i egoizm potrafią zniszczyć nawet najpiękniejsze dzieło, a to powinno być przestrogą dla nas wszystkich.
Święto Konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy/wideo: Tatiana Adonis
Zobacz także
Covid-19 w Kujawsko-Pomorskiem: wolnych ponad 500 łóżek i 22 respiratory
2020-11-04, 19:11W woj. kujawsko-pomorskim zajęte są 932 z 1459 łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19 - poinformował w środę Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. W regionie wolne są 22 ze 114 respiratorów dla zakażonych koronawirusem. Czytaj dalej »
Nowe obostrzenia: rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla firm
2020-11-04, 16:02Rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla firm w związku z wprowadzonymi nowymi obostrzeniami w gospodarce. Chodzi m.in. wydłużenie programu Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm czy dofinansowanie zatrudnienia dla wszystkich… Czytaj dalej »
Ratownicy medyczni do pacjentów: Mówcie nam prawdę!
2020-11-03, 20:14Mówcie nam prawdę - apelują bydgoscy ratownicy medyczni do pacjentów, którzy proszą o przyjazd karetki. To ważne - szczególnie w dobie pandemii koronawirusa. Czytaj dalej »
Czarna polewka dla rządzących. Protest branży gastronomicznej
2020-11-03, 15:22Nasza branża umiera! Chcemy rozmów i realnego wsparcia! - mówią przedstawiciele branży gastronomicznej. Petycję w ich imieniu przekazał wicewojewodzie Tomasz Welter z Klubu Szefów Kuchni. Przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy stanął… Czytaj dalej »
Pracownicy zamieszkali z pensjonariuszami. Duże ognisko w DPS pod Świeciem
2020-11-03, 13:02Duże ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach w powiecie świeckim. Zarażonych jest 21 pracowników i 43 podopiecznych. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590