Sanepid ukarał osoby łamiące obostrzenia i zasady kwarantanny
70 decyzji i kary na prawie 350 tys zł - taki jest efekt nieprzestrzegania ograniczeń wprowadzonych przez rząd w czasie epidemii koronawirusa w woj. kujawsko-pomorskim. Kary na niezdyscyplinowanych mieszkańców kujawsko-pomorskiego nałożył sanepid.
W sumie do stacji sanitarno-epidemiologicznych w wojewódzktwie policja przekazała prawie 450 wniosków. To dane z początku tygodnia. Sanepid może upomnieć, ale także nałożyć karę w wysokości od 5 do 30 tys. zł.
Najwięcej policyjnych notatek trafiło z powiatów inowrocławskiego i toruńskiego.
- Policyjne notatki, które do nas trafiły dotyczą nakazów związanych z kwarantanną, również kwestii związanych z przemieszczaniem się, nielegalnym gromadzeniem się, brakiem maseczek - poinformowała Olga Radkiewicz - rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy
- Jeśli chodzi o kary administracyjne nałożone przez sanepid to są przede wszystkim grzywny związane z naruszeniem zasad kwarantanny przez osoby nią objęte dodaje rzeczniczka WSSE w Bydgoszczy.
W przypadku, kiedy sprawa z policyjnej notatki zakończyła się nałożeniem mandatu inspektor sanitarny często odstępuje od nałożenia kary administracyjnej.
- Po otrzymaniu notatki od policji musi być dokonana dokładna analiza przez organy inspekcji sanitarnej. Decyzję o nałożeniu kary administracyjnej stosuje się wtedy, gdy istnieje do tego podstawa prawna i oczywiście opisany stan faktyczny wypełnia znamiona czynu zabronionego - wyjaśnia Olga Radkiewicz.
Z danych z początku tygodnia wynika, że na 70 wydanych przez sanepid w regionie decyzji wpłynęło jedno odwołanie.
Zobacz także
W Kinder Parku zabawa trwa. Jak to możliwe w pandemii? Sanepid się dowie
2021-04-13, 20:00Sanepid przeprowadził kontrolę w Kinder Parku w Toruniu. Jak informowaliśmy, centrum rozrywki dla dzieci działa mimo obostrzeń, a ze zjeżdżalni i trampolin korzystają całe rodziny. Po doniesieniach PRPiK na miejscu pojawiła się… Czytaj dalej »
Będzie rehabilitacja dla pacjentów, którzy cierpią po przejściu koronawirusa
2021-04-13, 18:22Osoby które przechorowały COVID -19 będą mogły skorzystać z programu rehabilitacji, który przygotowuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Rehabilitacja ma potrwać od 2 do 6 tygodni. Obejmie opiekę lekarską, pielęgniarską i psychologicz… Czytaj dalej »
Czarnek w Toruniu: Z nauczaniem zdalnym trzeba skończyć jak najszybciej
2021-04-13, 07:46- Nauczanie zdalne jest tylko przykrą koniecznością i trzeba z tym skończyć, jak tylko warunki pandemiczne, sytuacja w szpitalach na to pozwolą - mówił w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Czytaj dalej »
Nie ma kolejnych zakażeń bakterią New Delhi w szpitalu w Ciechocinku
2021-04-10, 14:40Są już wyniki badań. W grupie ponad 20 pacjentów nie stwierdzono obecności patogenu New Delhi opornego na antybiotyki. Przypomnijmy, że wcześniej bakteria ta pojawiła się u trzech osób chorujących na COVID - 19. Jedna z nich zm… Czytaj dalej »
Po kontroli, NFZ upomniał szpital w Ciechocinku za szczepienie poza kolejnością
2021-04-10, 12:08Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny w Ciechocinku kilka miesięcy temu zaszczepił grupę naukowców UMK, w tym posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego. NFZ dopatrzył się w tej sprawie nieprawidłowości. Szczepiono poza kryteriami… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590