Taka misja - mówi siostra Kinga. Pomagała w opiece nad chorymi na Covid-19
Świadomie podjęła decyzję, że mimo ryzyka, chce być z najbardziej potrzebującymi i dawać im nadzieję. Siostra Kinga Heldt - franciszkanka z Torunia, jako wolontariuszka przez 5 dni pomagała w Domu Opieki Społecznej w Kaliszu, gdzie stwierdzono Covid-19 u kilkudziesięciu osób: zarówno podopiecznych jak i personelu placówki.
- Załoga była już bardzo już zmęczona, ponieważ jak dojechaliśmy to była 12 doba, kiedy byli zamknięci w ośrodku, a dziewczyny pracowały i spały tylko po dwie godziny. Były w różnym stanie psychicznym, niektóre w depresyjnym. Na zmianę podtrzymywały się na duchu. Praktycznie wszystkie panie z personelu pielęgniarki i ratowniczki medyczne są zarażone, oprócz pani oddziałowej. Pojechałam tam, żeby po prostu pomóc - odciążyć panie ratowniczki medyczne od tych prac, które mogłam wykonywać, a wcześniej przez 16 lat pracowałam w domu pomocy społecznej - opowiada s. Kinga.
Jak mówi franciszkanka najtrudniejszy był dzień ewakuacji mieszkańców domu.
- Dostaliśmy dyspozycje, bo wiadomo, że wszystkich rzeczy prywatnych nie można przewieźć, że mamy pacjentów spakować tylko do dwóch małych worków na śmieci i trzeba było wybierać. Pacjenci byli bardzo niespokojni, płakali trzeba było ich trzymać za rękę - relacjonuje s. Kinga.
Aktualnie siostra wolontariuszka przebywa na kwarantannie w Toruniu i czeka na wynik testu pod kątem koronawirusa. Jeśli będzie zdrowa, planuje kolejne działania, bo jak podkreśla taka jest jej misja.
Zobacz także
Gdzie w regionie zrobić test? Kto i gdzie może oddać osocze? [aktualna lista punktów, telefony]
2020-11-03, 10:07Kolejne dwa punkty wymazowe do przeprowadzenia testu na obecność koronawirusa uruchomione zostały w Toruniu - przy ul. Bema, w pobliżu Areny Toruń oraz na Targowisku Okólna. Badania będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Czytaj dalej »
Jedna osoba ratuje aż trzech chorych! Kto i kiedy może oddać osocze? [telefony]
2020-11-03, 09:36Chorych na Covid-19 jest coraz więcej, więc wciąż ponawiane są apele do ozdrowieńców o zgłaszanie się w celu oddania osocza. To nic nie kosztuje, a może uratować życie. Czytaj dalej »
Historyczne ujęcia! Kompletnie puste cmentarze 1 listopada [film z drona]
2020-11-02, 20:11Po południu 30 października, premier zdecydował o zamknięciu cmentarzy. Z decyzją tą czekano do ostatniej chwili, ale wskaźniki zakażeń wciąż rosły. I tak, w najważniejszym dniu w roku, przy grobach zmarłych - bodaj pierwszy… Czytaj dalej »
Zmarł Ireneusz Wrzecionkowski, anglista z włocławskiego liceum...
2020-11-02, 17:16Nauczyciel, dla którego jeszcze dwa dni temu prosiliśmy o osocze, był chory na Covid-19. Ireneusz Wrzecionkowski przez ponad 30 lat uczył języka angielskiego w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej. W połowie października… Czytaj dalej »
Bardzo trudna sytuacja w szpitalu Grudziądzu. Coraz mniej respiratorów, zakażony personel
2020-11-02, 13:45Tylko 5 wolnych respiratorów w części zakaźnej, 95 pracowników zarażonych wirusem a 200 na kwarantannie. Tak wygląda sytuacja w grudziądzkiej lecznicy. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590