Pokonałeś koronawirusa? Oddaj osocze, ratuj innych! Jeden chętny już jest
Mieszkaniec Bydgoszczy, który przechorował i pokonał wirusa COVID - 19 ma w poniedziałek (20.04.) oddać osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.
- Żeby pobrane osocze mogło być podane ciężko chorującym - w ramach eksperymentu medycznego - musi przejść gruntowne badania - mówi Paweł Wojtylak, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.
- W tym przypadku osocze musi być poddane obowiązkowej inaktywacji, musimy je też wysłać do Warszawy na badanie przeciwciał. Nie każdy chory wytwarza w czasie przebiegu swojej choroby przeciwciała w takiej ilości, żeby przetoczenie takiego osocza przyniosło oczekiwany skutek terapeutyczny. W tej chwili mamy jednego dawcę, pod koniec tygodnia prawdopodobnie pobierzemy próbkę od kobiety - ozdrowieńca. Liczymy, ze pojawią się kolejne osoby.
Dodajmy, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy będzie prowadzić dalsze rozmowy z ozdrowieńcami, którzy mogliby oddać osocze.
Warto wiedzieć:
Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ”ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem.
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.
Co dalej dzieje się z osoczem?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.
Kontakt: RCKiK w Bydgoszczy – tel.: 52 322 18 73, 52 322 18 71, 604 972 100
Zobacz także
Cmentarz nie ucieknie. Świąteczne odwiedziny można rozłożyć w czasie!
2020-10-23, 09:09W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną apelujemy do wszystkich mieszkańców o rozłożenie w czasie wizyty na bydgoskich cmentarzach - to komunikat Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Wojsko będzie pobierać wymazy. Dwa nowe punkty w Toruniu i Włocławku
2020-10-22, 08:47Dzięki 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie WOT i służbom wojewody powstaną w regionie dwa nowe punkty poboru wymazów w kierunku Covid-19. Czytaj dalej »
Rzecznik wojewody: Jest pomysł na szpital tymczasowy, to nie będzie hala
2020-10-21, 15:00- Tymczasowy szpital w naszym regionie powstanie w centrum województwa. Czekamy na zatwierdzenie lokalizacji przez Ministerstwo Zdrowia - informuje rzecznik wojewody Adrian Mól. Czytaj dalej »
Dr Rajewski: Epidemia wymknęła się spod kontroli, konieczne ostre cięcie
2020-10-21, 13:30- Dobowe liczby zakażeń koronawirusem w Polsce trzeba pomnożyć razy 5 albo 10, bo testujemy obecnie osoby objawowe — mówi dr n. med. Paweł Rajewski, kujawsko-pomorski wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Dodaje… Czytaj dalej »
Oddział opieki paliatywnej zamknięty. Koronawirus w szpitalu w Inowrocławiu
2020-10-21, 12:44Powiększa się ognisko koronawirusa w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Inowrocławiu - ustaliło Polskie Radio PiK. Na oddziale opieki paliatywnej potwierdzono 16 nowych przypadków zakażenia - u 9 osób z personelu i 7 pacjentów. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590