Pokonałeś koronawirusa? Oddaj osocze, ratuj innych! Jeden chętny już jest
Mieszkaniec Bydgoszczy, który przechorował i pokonał wirusa COVID - 19 ma w poniedziałek (20.04.) oddać osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.
- Żeby pobrane osocze mogło być podane ciężko chorującym - w ramach eksperymentu medycznego - musi przejść gruntowne badania - mówi Paweł Wojtylak, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.
- W tym przypadku osocze musi być poddane obowiązkowej inaktywacji, musimy je też wysłać do Warszawy na badanie przeciwciał. Nie każdy chory wytwarza w czasie przebiegu swojej choroby przeciwciała w takiej ilości, żeby przetoczenie takiego osocza przyniosło oczekiwany skutek terapeutyczny. W tej chwili mamy jednego dawcę, pod koniec tygodnia prawdopodobnie pobierzemy próbkę od kobiety - ozdrowieńca. Liczymy, ze pojawią się kolejne osoby.
Dodajmy, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy będzie prowadzić dalsze rozmowy z ozdrowieńcami, którzy mogliby oddać osocze.
Warto wiedzieć:
Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ”ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem.
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.
Co dalej dzieje się z osoczem?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.
Kontakt: RCKiK w Bydgoszczy – tel.: 52 322 18 73, 52 322 18 71, 604 972 100
Zobacz także
Bydgoski Port Lotniczy otwiera punkt wymazowy - nie tylko dla podróżnych
2021-05-28, 22:03Laboratorium, które wykona testy na obecności koronawirusa poprowadzi na bydgoskim lotnisku firma Vitalabo. Stanowisko będzie dostępne od 1 czerwca. Czytaj dalej »
Restauracje, baseny, kasyna znowu otwarte. Od piątku luzowanie obostrzeń
2021-05-28, 13:36Od piątku restauracje mogą przyjmować gości wewnątrz swoich lokali. Otwarte mogą być też baseny, kluby fitness, kasyna, siłownie, solaria. Nadal w tych obiektach obowiązuje reżim sanitarny, w tym zakrywanie ust i nosa oraz limity… Czytaj dalej »
Darmowe maseczki dla zapominalskich w miejskich instytucjach w Grudziądzu
2021-05-27, 11:40Grudziądz włączył się w rządową akcję „Maseczka dla Obywatela”. Do miasta dotarło 300 tysięcy jednorazowych maseczek. Czytaj dalej »
Ponad 1,2 tys. nowych zakażeń w Polsce, 55 w Kujawsko-Pomorskiem
2021-05-27, 11:06Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 1 230 osób; zmarło 135 chorych z COVID-19 - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »
W szpitalu zarazili się koronawirusem i zmarli. Czy ta sprawa trafi kiedyś do sądu?
2021-05-22, 15:20Rodziny zmarłych na COVID-19 pacjentów Szpitala Miejskiego w Toruniu zaskarżyli decyzję gdańskiej prokuratury, która umorzyła śledztwo w sprawie narażenia życia i zdrowia wielu osób. Przeszło rok temu w toruńskiej lecznicy - najwięcej… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590