"Latający obiad" w Toruniu, czyli jeden posiłek dla mnie, a drugi leci do głodnego
Wsparcie dla lokalnego biznesu gastronomicznego i pomoc dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej przez koronawirusa - to dwa cele, które przyświecają akcji "Latający obiad" w Toruniu. Idea jest prosta - zamawiając jedzenie na wynos, płaci się za dodatkowy posiłek.
- My, jako dom kultury dzwonimy do lokalu o godzinie na przykład 15. Oni mówią nam np. : mamy dziesięć zawieszonych posiłków do wydania. Wtedy my, tworząc jednocześnie na bieżąco bazę osób, które potrzebują wsparcia w postaci dożywienia, chodzi m.in. o rodziny lub seniorów, wysyłamy sms- a, że dzisiaj na przykład jest pięć pizz lub innych dań do odebrania w takim a takim lokalu. Jeśli jest taka potrzeba, dowozimy posiłek, bądź restauracja organizuje transport - o akcji mówi Katarzyna "Kombi" Jankowska z Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście.
W akcję mogą włączać się lokale gastronomiczne i sami potrzebujący. Organizatorzy zadbają o zapewnienie anonimowości korzystającym z posiłków. Szczegóły na facebookowym wydarzeniu "Latający Obiad, czyli zawieszony posiłek w Toruniu" lub pod numerem telefonu 517 468 708. Obecnie zawieszone posiłki można kupować w Azzurro, Brando's Music, Catering Yellow Plate oraz Chwast Prast Vegetarian Bistro.
Zobacz także
Złączeni internetowo, wspierają wzorcowo. "Ręka" wyszła z sieci i niesie pomoc
2020-03-16, 18:51Torunianie dołączyli do ogólnopolskiej facebookowej grupy Widzialna Ręka. - Ideą akcji jest wzajemna pomoc między innymi osobom starszym i objętym kwarantanną - wyjaśnia Liliana Piskorska, założycielka lokalnej grupy pomocy. Czytaj dalej »
Zamiast kolejek do gabinetu, kolejka na linii, czyli o teleporadach w dobie koronawirusa
2020-03-16, 17:26Lekarz pod telefonem - ten system miał usprawnić kontakt z poradniami rodzinnymi, a spowodował jeszcze większy paraliż - alarmują Słuchacze. Nasi reporterzy to sprawdzili. Medyczne linie i infolinie przez wiele godzin były zajęte… Czytaj dalej »
Koronawirus dotyka tematu parkowania - w Toruniu opłaty tylko przez aplikację!
2020-03-16, 15:50Od wtorku (16.03.) w Toruniu nie będzie można korzystać z parkomatów. - Za postój płacimy tylko przez aplikacje. Zmiany obowiązują do przyszłego piątku - przekazał na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Stres odłożony w czasie: WORD w regionie odwołują egzaminy!
2020-03-16, 15:40Z uwagi na epidemię koronawirusa (covid-19), WORD w Bydgoszczy w porozumieniu z Zarządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje, że wszystkie egzaminy od dnia 16 do 27 marca w Bydgoszczy, w Oddziale Terenowym w Inowrocławiu zostają… Czytaj dalej »
Seniorom na pomoc! Przygotowano infolinie, pomagają też harcerze
2020-03-16, 13:31Pomoc dla seniorów, osób samotnych i niepełnosprawnych uruchomiły największe miasta w regionie. W Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku działają infolinie dla potrzebujących, którzy z powodu zagrożenia koronawirusem nie powinni lub… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590