Kichanie czy pokasływanie przez maseczkę? Ogranicza zasięg patogenów!
- Wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ma związek z rządowym planem łagodzenia ograniczeń w gospodarce związanych z epidemią - mówił w porannej Rozmowie Dnia na naszej antenie dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych
Gość Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK podkreślał, że zwykle maseczki, w przeciwieństwie do chirurgicznych, nie chronią nas przed wirusem, ale ich noszenie może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzenianiu się Covid -19 od tzw. chorych bezobjawowych.
- Przez niezakryte usta u pacjenta zakażonego, jeżeli ten pacjent kichnie albo jeśli ma mocno nasilony odruch kaszlowy, to taki aerozol z wirusem może przenosić się nawet do 8 metrów, czyli bardzo daleko. Stąd konieczność zakrycia usty choćby przez szalik czy przez chustę, co może ograniczyć emisję zakażonego aerozolu, zmniejsza ryzyko eksponowania innych na zakażenie. Taki jest główny cel zasłaniania ust - mówił dr Paweł Rajewski.
Posłuchaj całej Rozmowy Dnia
Zobacz także
Drugi przypadek zakażenia koronawirusem u bydgoskiego urzędnika
2020-08-10, 11:16W Urzędzie Miasta Bydgoszczy został potwierdzony drugi przypadek zakażenia koronawirusem. Czytaj dalej »
Toruńskie szkoły przygotowują się do nowego roku szkolnego
2020-08-09, 10:15Prezydent Torunia Michał Zaleski zobowiązał dyrektorów szkół i placówek oświatowych do niezwłocznego opracowania wewnętrznych regulaminów i procedur w czasie epidemii. Czytaj dalej »
24 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem
2020-08-08, 10:57Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy poinformował w sobotę o 24 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach koronawirusa. Czytaj dalej »
Kilku pracowników bydgoskiego ratusza trafiło na kwarantannę
2020-08-07, 14:45Ośmiu pracowników Urzędu Miasta w Bydgoszczy przebywa na kwarantannie. Decyzja zapadła po wykryciu zakażenia koronawirusem u innego pracownika ratusza. Czytaj dalej »
Jest ich mniej niż zazwyczaj, ale bawią się równie dobrze! Kto? Harcerze na obozie
2020-08-06, 20:3240 harcerzy i zuchów odpoczywa obecnie w bazie Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP w Smerzynie koło Łabiszyna. To 5-ciokrotnie mniej niż zwykle o tej porze. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590