U 50 osób ze szpitala miejskiego w Toruniu potwierdzono zakażenie koronawirusem
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 33 osób z personelu i 17 pacjentów szpitala miejskiego w Toruniu. Dodatnich okazało się 50 z 619 testów. Lecznica czeka jeszcze na wynik 60 próbek.
- Do 14 kwietnia, do godziny 10.00 szpital przesłał łącznie 679 wymazów do badań. Otrzymaliśmy 619 wyników. Oczekujemy na 60 wysłanych do sanepidu w Bydgoszczy -informuje rzecznik prasowa szpitala Kamila Chyzińska.
Dodaje, że liczba dodatnich wyników to 50 - w tym 17 u pacjentów. - W tym tygodniu planujemy wznowić działalność oddziałów chirurgii, urologii i hematologii. Wszystko zależy od terminu otrzymania wyników i oczywiście od tego, czy są ujemne - podkreśliła rzecznik prasowa.
W wydanym w piątek oświadczeniu, które przesłano mediom, personel wskazał, że szpital nie był nigdy pierwotnym ogniskiem, ani źródłem wirusa; to wirus najprawdopodobniej "wdarł się" do szpitala dużo wcześniej niż został potwierdzony w testach, dużo wcześniej niż weszły w życie jakiekolwiek obostrzenia sanitarne. Personel tłumaczył także, że "szpital nigdy nie ukrywał faktu pojawienia się pierwszych zakażeń koronarowirusa w Oddziale Hematologii i natychmiast podjął działania, a testy zostały wykonane tak szybko, jak było to możliwe, przy najmniejszym podejrzeniu tej nowej choroby".
Dodano, że "nie jest prawdą, że w szpitalu nie były przestrzegane procedury". - Procedury są przestrzegane, są modyfikowane i dostosowywane na bieżąco do nowej sytuacji. Oczywiście, że żadna jednostka ochrony zdrowia (w tym w szczególności szpitale) nie miała tych procedur przed wybuchem epidemii - napisano w oświadczeniu podpisanym przez personel szpitala miejskiego.
Prokuratora Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wystąpiła w poniedziałek 6 kwietnia do powiatowego sanepidu z wnioskiem o niezwłoczne przeprowadzenie kontroli procedur sanitarnych realizowanych w toruńskim szpitalu miejskim.
Zobacz także
Nowe ognisko w DPS w Wikowiczkach. 19 zakażonych w „Samarytaninie” Toruniu
2020-09-23, 14:0011 zakażeń koronawirusem potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach (powiat włocławski). Wymazy zostaną pobrane od kolejnych 85 mężczyzn z upośledzeniem umysłowym, którzy przebywają w tym DPS-ie. Powiększyło… Czytaj dalej »
Covid-19 na UMK w Toruniu, w szpitalu w Żninie, w szkołach w Grudziądzu i Inowrocławiu
2020-09-23, 10:31Pierwszy przypadek koronawirusa wykryto na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Covid-19 potwierdzono także u pacjenta oddziału wewnętrznego szpitala w Żninie, ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grudziądzu i podopiecznych… Czytaj dalej »
Inspektorzy pracy odwiedzają szkoły. To nie kontrole. To prewencja
2020-09-22, 13:55Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szkół są otwarci na współpracę z inspekcją pracy. Tak wynika z ich dotychczasowych wizyt w placówkach oświatowych. Czytaj dalej »
Wąpielsk koło Rypina zamyka wszystkie szkoły. Powód? Koronawirus
2020-09-21, 16:18Po stwierdzeniu Covid-19 wśród nauczycieli, wszystkie szkoły w gminie Wąpielsk w powiecie rypińskim zostały zamknięte. Czytaj dalej »
Sukces Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły: 3 mln odsłon i 100 nauczycieli
2020-09-21, 14:34W Urzędzie Marszałkowskim podsumowano działanie Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły. Pedagodzy, którzy zaangażowali się w projekt otrzymali specjalne podziękowania od marszałka województwa. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590