Mandat za obecność na cmentarzu? Policja tłumaczy kiedy tak może się zdarzyć
– Przebywanie na terenie nekropolii poza ceremonią pogrzebu, grozi wysokimi mandatami –takie ostrzeżenie zawisło na bramach cmentarza przy ul. Tańskich w Bydgoszczy.
Jak nieoficjalnie udało się ustalić reporterce Polskiego Radia PiK, to reakcja na telefony od oburzonych parafian, którym policja wypisała mandaty. Ostrzeżenie miało pojawić się po konsultacjach z komisariatem policji na Błoniu.
Według mundurowych, odwiedziny na grobach bliskich nie wpisują się w najpilniejsze potrzeby życiowe, ale co z potrzebami duchowymi?
Jak informuje Przemysław Słomski z KWP w Bydgoszczy, policjanci mogli najwyżej zasugerować, że w obecnej sytuacji nie warto odwiedzać grobów.
– Są wprowadzone nowe obostrzenia, które nakładają na nas obowiązek stosowania się do nowych przepisów. Jeśli czujemy potrzebę, żeby odwiedzić groby bliskich, my to rozumiemy, natomiast, pamietajmy, aby to robić odpowiedzialnie, żeby przy grobie nie stało kilka rodzin. W takiej sytuacji mogą policjanci interweniować, to jak się zakończy taka interwencja zależy od policjanta. Każdy taki przypadek jest traktowany indywidualnie – powiedział Przemysław Słomski.
Zapewnił także, że policja nie planuje wzmożonych kontroli na cmentarzach w okresie świąt. Decyzję o ich ewentualnym zamknięciu mogą podjąć jedynie zarządcy terenu.
Zobacz także
Nowe ognisko w DPS w Wikowiczkach. 19 zakażonych w „Samarytaninie” Toruniu
2020-09-23, 14:0011 zakażeń koronawirusem potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach (powiat włocławski). Wymazy zostaną pobrane od kolejnych 85 mężczyzn z upośledzeniem umysłowym, którzy przebywają w tym DPS-ie. Powiększyło… Czytaj dalej »
Covid-19 na UMK w Toruniu, w szpitalu w Żninie, w szkołach w Grudziądzu i Inowrocławiu
2020-09-23, 10:31Pierwszy przypadek koronawirusa wykryto na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Covid-19 potwierdzono także u pacjenta oddziału wewnętrznego szpitala w Żninie, ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grudziądzu i podopiecznych… Czytaj dalej »
Inspektorzy pracy odwiedzają szkoły. To nie kontrole. To prewencja
2020-09-22, 13:55Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szkół są otwarci na współpracę z inspekcją pracy. Tak wynika z ich dotychczasowych wizyt w placówkach oświatowych. Czytaj dalej »
Wąpielsk koło Rypina zamyka wszystkie szkoły. Powód? Koronawirus
2020-09-21, 16:18Po stwierdzeniu Covid-19 wśród nauczycieli, wszystkie szkoły w gminie Wąpielsk w powiecie rypińskim zostały zamknięte. Czytaj dalej »
Sukces Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły: 3 mln odsłon i 100 nauczycieli
2020-09-21, 14:34W Urzędzie Marszałkowskim podsumowano działanie Kujawsko-Pomorskiej E-szkoły. Pedagodzy, którzy zaangażowali się w projekt otrzymali specjalne podziękowania od marszałka województwa. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590