Ponad 1600 przyłbic z UTP chroni medyków w regionie
W czasie dwóch tygodni, do 9 kwietnia 2020 roku,#TeamUTP wyprodukował 1649 przyłbic, realizując w ten sposób postawiony na początku cel dostarczenia służbie zdrowia przynajmniej 1500 przyłbic. Wczorajsza produkcja osiągnęła rekordowy poziom – jednego dnia udało się wyprodukować aż 310 przyłbic!
26 marca Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy rozpoczął produkcję przyłbic ochronnych dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych w regionie kujawsko-pomorskim, by wesprzeć sprzętowo służbę zdrowia w walce z koronawirusem.
Akcja #UTPdlaSzpitali nie byłaby możliwa, bez ogromnego wsparcia przedsiębiorców, nie tylko z regionu kujawsko-pomorskiego. Nieodpłatnie folię do produkcji przyłbic ochronnych dostarczyły firmy Inline Poland z Murowanej Gośliny, Kolbud i Miko PAC z Bydgoszczy, sieci sklepów LIDL Polska i ALDI Polska zapewniają kartony do pakowania i wysyłki. Bezcenna jest pomoc Bydgoskiego Klastra Przemysłowego, który pomaga załatwić rzeczy niemożliwe. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej wspiera Uczelnię w dowozie przyłbic na terenie województwa. Na UTP myśli się też o stworzeniu prototypu prostego respiratora.
Uczelniane przyłbice zostały przekazane jednostkom służby zdrowia w Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu,Toruniu, Włocławku, Nakle nad Notecią, Świeciu nad Wisłą, Chełmnie i Żninie. I to nie koniec, #TeamUTP, działa nadal i na bieżąco będzie przekazywał pozostałym szpitalom i jednostkom służby zdrowia sprzęt ochronny w regionie kujawsko-pomorskim.
Przyłbice powstają także na UKW w Bydgoszczy, jednak tam wykorzystuje się drukarki 3D. Jest też pomysł by maski do nurkowania wyposażyć w odpowiednie adaptery, to umożliwi wykorzystanie ich jako masek ochronnych.
Zobacz także
Taksówka zawiezie każdego seniora na szczepienie. Kurs kosztuje tylko 2 zł
2021-03-23, 07:49Akcja „Bezpieczne szczepienia' rozpoczęła się w Grudziądzu. Seniorów do punktu szczepień zawiozą taksówki. Przejazd kosztuje symboliczne 2 zł. Czytaj dalej »
Ratownicy medyczni i studenci zgłaszają się, by pomagać na oddziale covidowym
2021-03-22, 19:02Są pierwsi chętni do pomocy przy pacjentach z COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Zgłosili się po piątkowym apelu. Czytaj dalej »
71 studentów jedzie do izolatorium w Ciechocinku. COVID-19 na UTP w Bydgoszczy
2021-03-22, 16:21Duże ognisko koronawirusa wykryto w akademikach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Wojewoda zadecydował o przewiezieniu 71 studentów do izolatorium w Ciechocinku. Czytaj dalej »
Szpitale na granicy wytrzymałości. Marszałek prosi, by zgłaszać się do pracy
2021-03-22, 12:52Marszałek Piotr Całbecki apeluje do mieszkańców o przestrzeganie obostrzeń epidemicznych. Lecznice są na skraju wyczerpania, brakuje rąk do pracy, kończą się też miejsca dla chorych. Dlatego marszałek wzywa pracowników służby… Czytaj dalej »
Policjanci reanimowali na ulicy. Okazało się, że pacjent miał koronawirusa
2021-03-20, 18:00Dzielnicowi z bydgoskiego Śródmieścia udzielili pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie. Po resuscytacji prowadzonej wspólnie z ratownikami, udało się przywrócić czynności życiowe. Okazało się, że pacjent miał koronawirusa... Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590