Szpital zamyka odziały. Co z pacjentami, którzy czekają na chemioterapię w Toruniu?
Nie możemy czekać na chemioterapię! Co z nami będzie? - pytają pacjenci z nowotworami krwi, którymi do tej pory zajmowali się hematolodzy ze Szpitala Miejskiego w Toruniu.
Oddział, który przyjmował chorych z całego regionu, a nawet spoza województwa został zamknięty po wykryciu koronawirusa u 22 osób: chorych i personelu.
Czy zaplanowane wizyty na oddziale dziennym odbywają się normalnie? Dziś nasza reporterka Katarzyna Prętkowska próbowała dodzwonić się do rejestracji w poradni hematologicznej. Bezskutecznie.
„Mam co miesiąc wizyty, ale pani doktor nie wyznaczyła mi następnego terminu” - to wpis z jednego z forów.
– Jedna grupa pacjentów będzie miała u nas przetaczaną chemię w ramach oddziału jednodniowego przy udziale personelu fachowego, ale zewnętrznego. W kolejnych dniach grupa pacjentów będzie skierowana do Bydgoszczy – mówi Andrzej Przybysz, zastępca do spraw lecznictwa Szpitala Miejskiego.
Jak informuje szpital, przekazał listę stałych pacjentów z nowotworami krwi, którzy pojawiali się w ostatnim czasie w szpitalu i wymagają kontynuacji leczenia do sanepidu z sugestią by zostali objęci nadzorem epidemicznym. Czy ich przyjęcie do szpitali jest teraz bezpieczne dla pozostałych chorych i personelu?
– To jest epidemia z którą my się nigdy nie mierzyliśmy, mierzymy się pierwszy raz i nie jesteśmy w stanie, ani my, ani nikt na świecie zapewnić 100% bezpieczeństwa – dodał Andrzej Przybysz.
Do tej pory nie otrzymaliśmy informacji o działaniach sanepidu podjętych w związku z tą sytuacją.
Zobacz także
Ochojska: Zachorowałam przez wirus polio, pokonaliśmy go dzięki szczepieniom
2021-04-26, 06:47Związana przez lata z Toruniem Janina Ochojska przekonuje do szczepień przeciw COVID-19. Założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej opublikowała poruszający film, w którym opowiada swoją historię. Czytaj dalej »
Mazury gotowe na majówkę. Tylko uroczystego otwarcia nie będzie
2021-04-25, 13:45Od lat 1 maja uroczyście, na moście obrotowym w Giżycku, otwierano na Mazurach sezon żeglarski. W tym roku otwarcie sezonu ze względów pandemicznych zostało odwołane. Mimo to jeziora będą pełne żagli, a w małych portach odbędą… Czytaj dalej »
Liczy się każda sekunda, a na ulicach korki. Toruń już ma motoambulans
2021-04-21, 14:30Motoambulans wart prawie 230 tysięcy złotych 1 maja wyjedzie na toruńskie ulice. Miasto kupiło go za 230 tysięcy złotych, z pieniędzy z budżetu obywatelskiego. Czytaj dalej »
Hala gotowa, pomogą wolontariusze. Masowe szczepienia we Włocławku
2021-04-20, 16:30We Włocławku Masowy Punkt Szczepień zostanie uruchomiony w małej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Miejsce już zostało przygotowane i odpowiednio wyposażone. Czytaj dalej »
Zaszczepią około 700 osób dziennie. Pierwszy punkt w regionie [zdjęcia]
2021-04-20, 11:53Pierwszy punkt masowych szczepień przeciwko koronawirusowi w regionie, zorganizowany na bydgoskim UTP, został otwarty we wtorek. Zaszczepi ok. 700 osób dziennie preparatem Moderny. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590