Przerwa w laboratorium Instytutu Genetyki Sądowej. Po niej przyjmą więcej próbek
Jedno z czterech laboratoriów badających testy na obecność koronawirusa w regonie wstrzymało badanie próbek - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Chodzi o Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy. Dziennie weryfikowano tam nawet do 600 wymazów.
- Przerwa ta wynika z konieczności reorganizacji pracy laboratorium i sposobu wykonywania procedur badawczych, wynikających z konieczności przeprowadzania większej liczby badań, nawet do tysiąca dziennie. To nie tylko kwestia przepustowości urządzeń, ale także dostępności materiałów i odczynników na rynku, które przez dostawców są reglamentowane. Sporo wyzwań przed nami - mówi dr Jakub Czarny, współwłaściciel Instytutu.
Ośrodek zdementował tym samym informację, że wstrzymanie testów na koronawirusa ma związek z tym, że jeden z pracowników laboratorium ma Covid-19. Dr Jakub Czarny pytany o to, czy wyłączenie instytutu z przeprowadzania testów spowoduje opóźnienia odpowiada tak:
- Podejrzewam, że w skali regionu zapewne tak, ale kiedy wrócimy do pracy, to te opóźnienia szybko zostaną wyrównane, zniwelowane - mówi dr Jakub Czarny.
Instytut ma wznowi pracę prawdopodobnie w sobotę. Testy badają pozostałe trzy laboratoria w regionie. Dodatkowo pracę w tym zakresie rozpoczęła także pracownia UMK w szpitalu Jurasza.
Poprosiliśmy w tej sprawie o komentarz służb wojewody.
Zobacz także
Koronawirus na fermie norek w powiecie nakielskim! To trzeci przypadek w Polsce
2021-12-01, 15:00W miejscowości Kraczki w powiecie nakielskim, testy potwierdziły zakażenie koronawirusem jednego ze zwierząt. W gospodarstwie zarządzono kwarantannę, która objęła również kilku pracowników i właściciela. Czytaj dalej »
Trzy uczelnie wyższe przechodzą na nauczanie zdalne. Inne to rozważają
2021-12-01, 13:07Kolejne uczelnie wyższe z naszego regionu rezygnują z kształcenia stacjonarnego. COVID-19 atakuje wykładowców i studentów. Czytaj dalej »
Szpital tymczasowy w Ciechocinku przyjmie w środę pierwszych pacjentów
2021-12-01, 11:20Od 1 grudnia znów działa szpital tymczasowy w Ciechocinku. Pierwsi pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2 mają trafić do tej lecznicy już w środę. Przygotowano tam 66 łóżek - w tym 10 respiratorowych. Czytaj dalej »
COVID-19 szerzy się w szkołach. Aż 54 w regionie przeszły na naukę zdalną
2021-11-29, 17:0854 szkoły w Kujawsko-Pomorskiem są zamknięte i całkowicie wyłączone z pracy stacjonarnej. Co prawda dla 12 placówek poniedziałek był ostatnim dniem pracy zdalnej, ale zamiast nich doszło 14 nowych. Czytaj dalej »
Zadzwoń albo kontaktuj się przez Internet. Starostwo przechodzi na pracę zdalną
2021-11-29, 06:51Nową organizację pracy wprowadza od poniedziałku (29 listopada) Starostwo Powiatowe w Toruniu. Zostanie ograniczony swobodny dostęp do urzędu. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590