Szpitale: segregacja i separacja pacjentów "w drzwiach". Żeby nie wszedł także wirus
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wprowadził w
szpitalach samorządowych i państwowych na terenie województwa nowe procedury ochrony zdrowia i życia ludzi. Polecenie wojewody wynika z konieczności minimalizowania ryzyka zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w szpitalach.
W ostatnim czasie w szpitalach na terenie Polski doszło do zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego i pacjentów szpitali. Przedstawiciel rządu w województwie, aby zminimalizować ryzyko takich zakażeń polecił m.in. wprowadzić w placówkach medycznych regularne badania temperatury ciała wśród pracowników, w szczególności w momencie wejścia na teren szpitala.
- System walki z COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim oparty jest o pięć szpitali. Przede wszystkim jest to szpital jednoimienny w Grudziądzu oraz cztery szpitale podwyższonej gotowości w Toruniu, Świeciu oraz dwa szpitale w Bydgoszczy. Są to szpitale, które mają za zadanie przyjmować pacjentów, którzy są z podejrzeniem lub chorych na COVID-19. Natomiast każdy szpital w województwie, a mamy ich łącznie 36, musi być przygotowany na ewentualność pojawienia się tam pacjenta zakażonego. Dlatego, już od jakiegoś czasu, wprowadzamy zasady odpowiedniej selekcji pacjentów przy wejściu do takich jednostek - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Wojewoda polecił zorganizować pracę izb przyjęć, szpitalnych oddziałów ratunkowych w taki sposób, aby umożliwić bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych osób. Ma się to odbywać poprzez wydzielenie strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 bez objawów oraz strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 prezentujących objawy infekcji oraz wdrożenie algorytmu postępowania - triaż w szpitalach niezakaźnych, opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Konsultanta
Krajowego, zawierającego wytyczne segregacji pacjentów z podejrzeniem COVID-19.
- Teraz jest konieczność, aby stały przed tymi jednostkami służby zdrowia specjalne namioty. Takich namiotów w tej chwili rozstawionych jest 9. Ma w nich być badana temperatura i podejmowane decyzje czy pacjent idzie do danego szpitala, czy do szpitala podwyższonej gotowości lub szpitala jednoimiennego. Chcemy ochronić te szpitale przed możliwością zarażenia z zewnątrz, a jednocześnie umieć tak pokierować danego pacjenta, aby pomoc była mu udzielona adekwatnie do potrzeb - dodał przedstawiciel rządu.
Wojewoda mówi o systemie ochrony szpitali przed koronawirusem. Wideo: K-P UW Bydgoszcz
Zobacz także
Ratowała ludzi i sama się zaraziła. Upamiętnienie zmarłej pielęgniarki w Toruniu
2020-05-18, 12:28Marszałek regionu zapowiedział wniosek do dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, by jedna z sal w nowym kompleksie lecznicy na Bielanach nosiła imię zmarłej Katarzyny Zawady. Czytaj dalej »
Restauracje, bary i kawiarnie znowu otwarte! Tęsknimy za normalnością [wideo]
2020-05-18, 09:34Od poniedziałku restauracje i kawiarnie są znowu otwarte dla klientów. Muszą jednak wprowadzić zasadę 1,5 m odległości od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego. W lokalach można korzystać tylko z jednorazowych sztućców… Czytaj dalej »
Raport wieczorny, region: jedna osoba zmarła, 12 ozdrowieńców
2020-05-17, 20:04Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu przekazał informację o zgonie kolejnej osoby chorej na COVID-19. To 87-letnia kobieta, która miała choroby współistniejące. Mamy 12 nowych ozdrowieńców. Czytaj dalej »
Jak grzyby po deszczu wyrastają ogródki przy lokalach gastronomicznych
2020-05-16, 18:15Na toruńskim Starym Mieście wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO wyrastają jak grzyby po deszczu ogródki przy lokalach gastronomicznych. Zdecydowana większość restauracji ruszy już od poniedziałku, 18 maja, albo dzień… Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 582 przypadki koronawirusa, 340 ozdrowieńców
2020-05-16, 17:00W województwie kujawsko-pomorskim są 582 potwierdzone laboratoryjnie przypadki koronawirusa - poinformowały służby wojewody. 116 osób przebywa w szpitalach. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590