Na cmentarz i na działkę? Można. Kary za gromadzenie się i łamanie kwarantanny
Setki wniosków wpłynęło do sanepidu od policji o ukaranie osób, które naruszyły zasady kwarantanny albo nie dostosowały się do zakazu zgromadzeń. - Nie ma natomiast kar za odwiedzenie cmentarza czy przebywania na działkach – informuje policja.
Ponad 120 osób naruszyło w regionie od początku epidemii zasady kwarantanny. W 156 przypadkach kujawsko-pomorska policja prowadzi z kolei postępowania dotyczące naruszenia zakazów zgromadzeń. W tych sprawach zostaną skierowane wnioski o ukaranie do sądu.
- Nie ma natomiast zakazu odwiedzania grobów bliskich na cmentarzach czy przebywania na działkach, ale pod pewnymi warunkami - mówi młodszy inspektor Monika Chlebicz, rzecznik kujawsko-pomorskiego komendanta policji. - Do wszystkiego trzeba podejść ze zdrowym rozsądkiem. Nikt nie będzie karał osoby czy rodziny za przebywanie na działce, bo ludzie przecież mieszkają też na działkach. Ale jeżeli na tej działce ludzie zorganizują imprezę, grilla, piwko itd., to nie mogą być zdziwieni, że przyjedzie policja, będzie interweniowała i posypią się mandaty – tłumaczy.
Zobacz także
Szpital w Grudziądzu, przemianowany na zakaźny, otrzymał odzież ochronną
2020-03-19, 06:56Wojsko dostarczyło w środę po 1000 sztuk kombinezonów, masek, gogli i rękawic do szpitala w Grudziądzu Czytaj dalej »
Dłuższe autobusy i tramwaje, więcej kursów. Po interwencji Polskiego Radia PiK
2020-03-18, 20:48Po licznych skargach naszych Słuchaczy, związanych ze zmniejszeniem intensywności kursowania komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, Zarząd Dróg wprowadził korekty. Czytaj dalej »
Urzędnicy na kwarantannie, maseczki od zakładów opatrunkowych. Raport z Torunia
2020-03-18, 19:42Jeden z pracowników toruńskiego urzędu czeka na wynik testu na obecność koronawirusa. Do czasu wyjaśnienia sprawy ponad 20 osób z wydziału środowiska i ekologi oraz biura ogrodnika miejskiego zostało oddelegowanych do pracy zd… Czytaj dalej »
Bydgoscy ratownicy apelują o pomoc do firm, a toruńscy – do pacjentów
2020-03-18, 19:03Półmaski twarzowe z filtrem i kombinezony z atestami - o to prosi bydgoskie pogotowie ratunkowe firmy, które mogłyby je wspomóc. Z kolei toruńscy ratownicy zwracają się z apelem do pacjentów, by przekazywali dyspozytorom pełne i… Czytaj dalej »
Wojewoda: Liczymy na firmy, które zaczynają produkcję środków ochrony [rozmowa]
2020-03-18, 17:33- Przed epidemią koronawirusa 60 proc. produkcji środków ochrony miała miejsce w Chinach, stąd też teraz problem z zaopatrzeniem szpitali. Liczymy jednak, że produkcja, która w tej chwili rusza spowoduje, że zapasy będą uzupełniane… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590