Pierwsze izolatorium w regionie. Przyjęło 22 osoby z koronawirusem
Pierwsze w Kujawsko-Pomorskiem izolatorium działa w sanatorium „Orion" w Ciechocinku. Trafiają tam osoby chore, które przechodzą COVID-19 w sposób łagodny.
W "Orionie" jest 128 wolnych miejsc, a obecnie przebywają tam 22 osoby. Jak informuje rzecznik wojewody Adrian Mól, będą tam kierowane: osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające hospitalizacji; osoby, u których podejrzewa się chorobę albo którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na
możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać; osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale nie mogą podać się jej w miejscu zamieszkania.
To pierwsze izolatorium w regionie, ale nie ostatnie. - Wojewoda będzie wskazywał miejsca izolatoriów, które będą zmieniane. W izolatoria mogą zmieniać się hotele, hostele, akademiki czy sanatoria. Aby stać się izolatorium każdy z tych obiektów musi spełnić warunki wskazane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia – informuje rzecznik wojewody.
Przepisy mówią, że każdy pacjent musi mieć zapewnione: osobne pokoje z łazienką, opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium, trzy posiłki dziennie. Stan zdrowia pacjentów przebywających w izolatorium musi być monitorowany przez personel medyczny, a przynajmniej dwa razy ma kontrolować go pielęgniarka. Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Koszt pobytu pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ponadto w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonują również trzy hotele dla medyka, które zapewniają 188 wolnych miejsc dla lekarzy i kadry szpitali, na co dzień walczących o zdrowie i życie pacjentów zakażonych koronawirusem. Znajdują się w hotelu Daglezja w Złejwsi Wielkiej, w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie i w Invest-Hotelu w Grudziądzu.
Zobacz także
Ognisko koronawirusa w szpitalu w Inowrocławiu i DPS w Ludziskach
2020-10-29, 15:07Powiększa się ognisko koronawirusa na Oddziale Neurologicznym w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Inowrocławiu - ustaliło Polskie Radio PiK. To 27 nowych przypadków - wcześniej informowaliśmy o zakażonych czterech pielęgniarkach. Czytaj dalej »
Koronawirus: bardzo poważna sytuacja w regionie [ważne linki]
2020-10-29, 08:30- Pierwsze efekty wprowadzenia obostrzeń to jest kwestia dwóch tygodni od momentu ich wdrożenia. Musimy na to poczekać - powiedział na antenie TVP Bydgoszcz, Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. Czytaj dalej »
Pomoc dla włocławskich przedsiębiorców, których dotknęły obostrzenia. Czynsz za złotówkę
2020-10-28, 08:15Właściciele restauracji, siłowni i klubów fitness we Włocławku, którzy wynajmują lokale od miasta będą zwolnieni z czynszu - zapowiedział prezydent miasta Marek Wojtkowski. Czytaj dalej »
Test ujemny. Marszałek Piotr Całbecki wrócił do pracy w urzędzie
2020-10-27, 14:30Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki nie ma koronawirusa. Jak poinformował sekretarz województwa, marszałek zakończył kwarantannę. Wynik testu na obecność Covid-19 jest ujemny. Marszałek przez tydzień pracował… Czytaj dalej »
Iwona Michałek: - Na razie nie ma mowy o całkowitym lockdownie
2020-10-27, 10:16- Mam nadzieję, że społeczeństwo będzie przestrzegało wszystkich obostrzeń - mówiła w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590