Pierwsze izolatorium w regionie. Przyjęło 22 osoby z koronawirusem
Pierwsze w Kujawsko-Pomorskiem izolatorium działa w sanatorium „Orion" w Ciechocinku. Trafiają tam osoby chore, które przechodzą COVID-19 w sposób łagodny.
W "Orionie" jest 128 wolnych miejsc, a obecnie przebywają tam 22 osoby. Jak informuje rzecznik wojewody Adrian Mól, będą tam kierowane: osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające hospitalizacji; osoby, u których podejrzewa się chorobę albo którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na
możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać; osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale nie mogą podać się jej w miejscu zamieszkania.
To pierwsze izolatorium w regionie, ale nie ostatnie. - Wojewoda będzie wskazywał miejsca izolatoriów, które będą zmieniane. W izolatoria mogą zmieniać się hotele, hostele, akademiki czy sanatoria. Aby stać się izolatorium każdy z tych obiektów musi spełnić warunki wskazane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia – informuje rzecznik wojewody.
Przepisy mówią, że każdy pacjent musi mieć zapewnione: osobne pokoje z łazienką, opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium, trzy posiłki dziennie. Stan zdrowia pacjentów przebywających w izolatorium musi być monitorowany przez personel medyczny, a przynajmniej dwa razy ma kontrolować go pielęgniarka. Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Koszt pobytu pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ponadto w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonują również trzy hotele dla medyka, które zapewniają 188 wolnych miejsc dla lekarzy i kadry szpitali, na co dzień walczących o zdrowie i życie pacjentów zakażonych koronawirusem. Znajdują się w hotelu Daglezja w Złejwsi Wielkiej, w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie i w Invest-Hotelu w Grudziądzu.
Zobacz także
W regionie powstaną duże populacyjne punkty szczepień. Jeden w Fordonie
2021-04-15, 19:001732 osoby w szpitalach i 178 pod respiratorem - województwo kujawsko-pomorskie znajduje się na szczycie trzeciej fali koronawirusa. Wkrótce w regonie powstaną populacyjne punkty szczepień. Czytaj dalej »
Lekarze i pielęgniarki ciągle potrzebni! Marszałek regionu ponawia swój apel
2021-04-15, 15:10- Choć sytuacja epidemiczna nieco się poprawia, nadal istnieje zagrożenie deficytu personelu medycznego przy łóżkach chorych - przypomina marszałek Piotr Całbecki. I po raz kolejny zwraca się z prośbą do lekarzy, pielęgniarek i… Czytaj dalej »
Z motorówki też będą ścigać lekceważących pandemię. Policja rozpoczęła sezon
2021-04-14, 15:34Kontrolują właścicieli łodzi i wędkarzy, a w tym roku dodatkowo pilnują, by mieszkańcy przestrzegali obostrzeń. Bydgoscy „wodniacy” rozpoczęli sezon i zwodowali na Brdzie policyjną łódź motorową. Czytaj dalej »
15 studentów Collegium Medicum pomaga na oddziałach covidowych w Grudziądzu
2021-04-14, 13:56Młodzi medycy z Bydgoszczy pojechali do szpitala w Grudziądzu, by wesprzeć służby medyczne w opiece nad pacjentami chorymi na COVID-19. Czytaj dalej »
Sanepid zamyka Kinder Park w Toruniu. „Działalność rozrywkowa zakazana”
2021-04-14, 13:04Jest decyzja służb sanitarnych w sprawie działającego mimo obostrzeń centrum rozrywki w Toruniu. Sanepid zdecydował o zamknięciu Kinder Parku przy ul. Polnej. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590