Wielkanoc w regionie: bez święconki, bez procesji. A Pierwsze Komunie?
Diecezje Bydgoska i Toruńska opublikowały zalecenia dotyczące celebrowania Triduum Paschalnego. Biskupi mówią też o organizacji Pierwszej Komunii Świętej.
Celebracje Wielkiego Tygodnia na terenie Diecezji Bydgoskiej
Msza Święta Krzyżma zostanie odprawiona w późniejszym terminie.
Podczas liturgii Świętego Triduum Paschalnego należy przestrzegać następujących zasad:
podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej należy opuścić obrzęd obmycia nóg (mandatum). Nie ma ciemnicy i procesji. Po zakończonej Uroczystości należy pozostawić Najświętszy Sakrament w Tabernakulum.
W Wielki Piątek do modlitwy powszechnej ma zostać dołączone wezwanie w związku z panującą sytuacją.
Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.
Nie zaleca się używania pokropień ani sprawowania sakramentu chrztu.
Zamiast procesji rezurekcyjnej zaleca się, aby celebrans na zakończenie liturgii udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed bramą kościoła.
W parafiach nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba.
W Polskim Radiu PiK odbędzie się transmisja Mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę 11 kwietnia o godzinie 20:00, z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy.
Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej
Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).
Po Wielkanocy: wariant I: jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.
Wariant II: jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.
Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.
Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.
Zobacz także
Koronawirus w regionie i szczegółowy raport wojewody: 152 przypadki
2020-09-28, 15:32W raporcie Ministerstwa Zdrowia z 28 września czytamy, że minionej doby w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 152 pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa. Z miast najwięcej zakażeń było w Toruniu, z powiatów - w… Czytaj dalej »
W szpitalu brak miejsc dla chorych z Covidem, wojsko pomaga w DPS-ach
2020-09-28, 13:02Miejsc dla pacjentów z koronawirusem zaczyna brakować w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Tymczasem „terytorialsi” z regionu od dwóch dni pomagają w domach pomocy społecznej w Tonowie i Wilkowiczkach, gdzie wykryto duże… Czytaj dalej »
Senator PSL po przejściu Covid-19: Apeluję o słuchanie sanepidu i empatię dla chorych
2020-09-28, 11:26- Gospodarka, szkoły - wszystko wróciło do normalności i w tej chwili trudno by było Polaków zmobilizować, aby nałożyli sami na siebie rygory i ograniczenia, ale koronawirusa nie należy lekceważyć - mówi Ryszard Bober. Senator… Czytaj dalej »
Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski nie ma koronawirusa. Wraca do pracy
2020-09-27, 18:50Samorządowiec, o czym informowaliśmy w piątek, przebywał na kwarantannie w związku, z tym, że w szkole, do której chodzi jego dziecko, stwierdzono przypadek covid 19. Czytaj dalej »
Dziennik z czasu kwarantanny. To się czyta jak dobrą powieść sensacyjną! [foto]
2020-09-25, 12:00Niezwykły dziennik z czasu lock downu trafił do Archiwum Państwowego w Toruniu. Swoje zapiski przekazali muzealnikom pracownicy Hoteliku Centrum, który na początku epidemii pełnił funkcję miejsca zbiorowej kwarantanny. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590