W sanatorium „Orion” w Ciechocinku powstanie izolatorium dla zakażonych koronawirusem
Izolatorium dla chorych na COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, powstanie w sanatorium MSWiA „Orion” - powiedział burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz. Dodał, że pierwsi pacjenci trafią tam najprawdopodobniej pod koniec tego tygodnia.
- Wiedza o powstawaniu tych izolatoriów nie jest tajna, bo powstają one obecnie w różnych miejscach w naszym kraju. W Ciechocinku zorganizowane zostanie ono na bazie sanatorium uzdrowiskowego MSWiA „Orion” - podkreślił Dzierżewicz.
Poinformował, że w tym obiekcie przygotowano 160 jednoosobowych pokoi.
- W tej chwili trwa dopinanie wszystkich środków zabezpieczających obsługę, bo przecież będzie ona miała styczność z osobami, które mogą jeszcze zarażać. Do nas trafiały będą jednak osoby już podleczone, bądź takie, których przebieg choroby nie wymaga hospitalizacji. Ile osób pojawi się u nas w pierwszym „rzucie”? Trudno powiedzieć - powiedział burmistrz Ciechocinka.
Dodał, że plany są takie, aby pierwsi pacjenci pojawili się w tym ośrodku pod koniec tego tygodnia. Dzierżewicz przyznał, że obiekt „Orion” będzie całodobowo dozorowany i nie będzie możliwości opuszczenia go przez pensjonariuszy.
- Wydaje się, że nie spowoduje to w żaden sposób zagrożenia dla osób mieszkających w Ciechocinku, ale bez wątpienia psychologicznie nie zadziała to pozytywnie. Nikt z tego faktu, że ten obiekt będzie u nas funkcjonował, nie ma powodu, aby się cieszyć - wskazał burmistrz.
Podkreślił jednak, że w znanym mieście uzdrowiskowym od 22 marca wszyscy kuracjusze wiedzieli o konieczności opuszczenia obiektów sanatoryjnych i obecnie nikt w sanatoriach w tym mieście nie przebywa.
- Żadna z osób z zewnątrz — ze skierowaniem z ZUS-u czy z KRUS-u u nas nie przebywa. Powiedzmy sobie jednak uczciwie — dla mieszkańców Ciechocinka będzie to sytuacja, która spowoduje określone emocje — niekoniecznie pozytywne. Taka jest jednak decyzja odgórna i pierwsi pensjonariusze ze szpitala w Grudziądzu pojawią się u nas pod koniec tego tygodnia - dodał burmistrz.
Dzierżewicz podkreślił, że w sensie technicznym oraz w zakresie zabezpieczenia izolatorium w tym mieście, jest już w zasadzie gotowe.
Rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól pytany o izolatorium w Ciechocinku podkreślił, że nie może w tym momencie potwierdzić tych informacji.
Zobacz także
Rzecznik wojewody: 179 zakażeń to ogniska rodzinne, w szpitalach 180 wolnych miejsc
2020-10-01, 17:07Rekord zakażeń koronawirusem odnotował nasz region w czwartek (1 października). Zachorowało aż 179 nowych osób. - Są to głównie małe ogniska rodzinne. Nie odnotowaliśmy żadnych większych ognisk w naszym województwie - komentuje… Czytaj dalej »
Siedem szkół z regionu zamkniętych, 40 ma lekcje zdalne. Przez epidemię
2020-09-30, 16:49Koronawirus w kujawsko- pomorskich szkołach: rośnie liczba placówek, którym pandemia reorganizuje plan zajęć. Czytaj dalej »
Tylko dwa wolne respiratory dla chorych na Covid-19 w szpitalu w Grudziądzu
2020-09-30, 14:06- W naszym szpitalu, który obecnie działa na II i III poziomie, czyli jako zakaźny i wielospecjalistyczny, mamy obecnie dwa wolne miejsce pod respiratorem dla pacjentów z Covid-19 - informuje rzecznik prasowa urzędu miasta w Grudziądzu… Czytaj dalej »
Starosta sępoleński zakażony koronawirusem. 20 osób z urzędu na kwarantannie
2020-09-30, 13:11Jarosław Tadych dowiedział się w środę, że choruje na Covid-19. Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim jest czynne w ograniczonym zakresie, bo część pracowników skierowano na kwarantannę. Czytaj dalej »
70-latek z Covid-19 zmarł, bo nie było miejsca na OIOM-ie. NFZ domaga się wyjaśnień
2020-09-30, 11:41Kujawsko Pomorski NFZ wyjaśnia, jak doszło do śmierci pacjenta z Covid-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. W weekend na oddziale zakaźnym placówki zmarł 70-letni mężczyzna z powiatu rypińskiego, zanim udało się znaleźć… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590