Prezydent Włocławka: Nie zorganizujemy wyborów 10 maja. Jest uchwała Rady Miasta
Radni we Włocławku w poniedziałek przyjęli stanowisko, w którym zwrócili się o wstrzymanie przygotowań i przełożenie terminu wyborów na prezydenta RP. Uchwałę przyjęto na wniosek prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego.
"Rada Miasta Włocławek wnioskuje o wstrzymanie praktycznie niemożliwych do realizacji przygotowań do wyborów powszechnych wyznaczonych na dzień 10 maja 2020 r. i przełożenie terminu wyborów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz procedur rejestracyjnych z nimi związanych" - głosi stanowisko Rady Miasta Włocławka. Uchwałę przyjęto stosunkiem głosów 15:7. Za głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, a przeciwny był klub radnych PiS.
Wniosek o przyjęcie uchwały w tej sprawie na sesji rady przedstawił prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. - Sytuacja jest nadzwyczajna. Dziwię się władzom publicznym, że nie korzystają z konstytucyjnych możliwości wprowadzenia jednego ze stanów wyjątkowych. Wydarzenia, które w ostatnich dwóch - trzech tygodniach odnotowujemy w Polsce skłaniają do tego, że władze publiczne powinny taki stan wprowadzić. Mam świadomość, że ze względów organizacyjnych, społecznych, zdrowotnych, a przede wszystkim etycznych nie powinniśmy przeprowadzać wyborów, które są wyznaczone na 10 maja 2020 r. - powiedział prezydent miasta.
Wojtkowski podkreślił, że wybory to nie tylko święto demokracji, ale również wielkie przedsięwzięcie organizacyjne. - Przedkładam tę uchwałę, bo myślę, że potrzebna jest solidarna odpowiedzialność. Ja absolutnie tej odpowiedzialności się nie boję, bo mam świadomość konsekwencji, jakie mogę ponieść. Informuję, że jako organ wykonawczy samorządu terytorialnego, tych wyborów nie przygotuję. Mówię to z pełną odpowiedzialnością za słowa i za konsekwencje. Czy wprowadzą komisarza do miasta, czy oskarżą mnie o niedopełnienie obowiązków, nie dbam o to. Historia kiedyś nas z tych działań rozliczy. Wychodzę z założenia, że zdrowie, a przede wszystkim życie ludzkie jest wartością nadrzędną - podkreślił.
Wojtkowski zaznaczył, że nie będzie szermował tymi wartościami, a nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa pracownikom, urzędu, osobom pracującym w komisjach i mieszkańcom, którzy będą chcieli przyjść zagłosować. - Nie uczynię tego, żeby spełnić zadość czyimś ambicjom, czyimś aspiracjom. I to nie jest kwestia polityki, to są kwestie fundamentalne. Informuję jeszcze raz, że te wybory we Włocławku nie odbędą, a przynajmniej zorganizowane przez prezydenta miasta Włocławek - mówi Wojtkowski.
Przewodniczący klubu radnych PiS Janusz Dębczyński ocenił, że zachowanie prezydenta to czysta polityka. - Pan prezydent ma prawo do swojej oceny sytuacji i do podejmowania w tym zakresie decyzji, brania za nie również odpowiedzialności. Myślę, że wystarczyłoby, żeby prezydent poinformował wysoką radę i mieszkańców jakie stanowisko ma w tej sprawie, przekazał stanowisko odpowiednim władzom. I myślę, że wzmocnienie tego stanowiskiem radnych jest niepotrzebne - powiedział Dębczyński.
Zobacz także
KO w Toruniu: Niepełnosprawni do szczepień razem z seniorami
2021-01-25, 21:00- Osoby niepełnosprawne powinny jak najszybciej trafić do pierwszej grupy szczepień przeciw COVID-19 - uważa Iwona Hartwich, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Podczas konferencji w Toruniu zwróciła uwagę na niejasne jej zdaniem kryteria… Czytaj dalej »
Rozpoczęły się szczepienia seniorów. W niektórych punktach ruszą od wtorku
2021-01-25, 13:3630 dawek szczepionki na tydzień. Tyle otrzymają punkty szczepień. W poniedziałek zaszczepiono pierwszych seniorów, jednak niektóre punkty zaczną przyjmować pacjentów dopiero po południu, a nawet we wtorek. Czytaj dalej »
Liczba zakażeń koronawirusem i pozytywnych testów. Skąd różnica?
2021-01-25, 12:35Dlaczego liczba nowych przypadków koronawirusa nie pokrywa się z liczbą pozytywnych testów? To pytanie zadaje sobie każdy, kto śledzi codzienne raporty zakażeń podawane przez Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »
Przychodnia Intercor: - Jesteśmy gotowi. Możemy szczepić!
2021-01-24, 22:04- Musieliśmy się zorganizować stosownie do wytycznych Ministerstwa Zdrowia - mówi Szymon Karwowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Intercor. W poniedziałek (25.01.) rozpoczynają się szczepienia seniorów przeciw COVID-19. Na Kujawach… Czytaj dalej »
Ochotnicy z Kujaw i Pomorza pomagają Słowakom walczyć z pandemią
2021-01-23, 15:21Grupa ochotników z Kujaw i Pomorza pomaga Słowakom w pobieraniu próbek do testów na obecność COVID - 19. Pracują w punktach stacjonarnych i mobilnych. Łącznie na Słowację wyjechało 200 polskich wolontariuszy. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590