Pomagają na co dzień, ale teraz sami potrzebują pomocy
Epidemia koronawirusa pokrzyżowała szyki stowarzyszeń i fundacji charytatywnych. Jak informuje Danuta Szukalska z kujawsko-pomorskiego Polskiego Czerwonego Krzyża, zamiast promocji krwiodawstwa i działalności edukacyjnej, PCK zajął się szyciem maseczek ochronnych, opieką nad seniorami i dostarczaniem żywności, a tej i środków dezynfekujących dramatycznie brakuje.
- W naszym magazynach jest już nie za wiele. To, co mieliśmy, wydaliśmy już pierwszym osobom, a ciągle mamy telefony, prośby... Zaapelowaliśmy właśnie poprzez prasę, radio i telewizję o żywność, żebyśmy mogli przekazywać ją potrzebującymi, ale - przyznam - odzewu nie widać - powiedziała Danuta Szukalska.
Z problemami boryka się również Caritas. Potrzebujących jest coraz więcej, a możliwości mniej.
- Swoje wsparcie dla nas zawiesiły instytucje unijne, które dostarczały nam produkty spożywcze - mówi ksiądz Wojciech Przybyła z bydgoskiej fundacji.
- Żeby pomagać zarabialiśmy, prowadząc restaurację, takie czy inne usługi. W tej chwili tego robić nie możemy, więc dosyć znacznie spadły przychody i możliwości finansowe - zaznacza ks. Wojciech Przybyła.
Każdy, kto chciałby wesprzeć fundacje w tym trudnym czasie, może po uzgodnieniu telefonicznym dostarczyć żywność do siedziby PCK, zgłosić się jako wolontariusz do Caritas lub dokonać przelewu środków finansowych.
Zobacz także
Test antygenowy z dyskontu może wprowadzać w błąd. Prezes KRDL ostrzega
2021-04-05, 18:39- Zalecamy ostrożność w przypadku testów antygenowych z dyskontów. Mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Nie wykrywają one świeżego zakażenia i informują jedynie o tym, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem, niekoniecznie… Czytaj dalej »
Wolontariuszka na oddziale covidowym: Chorowałam, szczepiłam się, chcę pomóc
2021-04-05, 15:34Katarzyna Gucajtis z Fundacji „Światło” została wolontariuszką na oddziale covidowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Czytaj dalej »
Strażacy z Osia zbierają na koncentrator tlenu dla chorych na COVID-19
2021-04-02, 12:15Na koncie jest już 900 zł, a potrzeba jeszcze dwóch tysięcy. Strażacy Ochotnicy z Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego w Osiu (powiat świecki) zorganizowali zbiórkę na koncentrator tlenu. Urządzenie będzie wypożyczane za darmo… Czytaj dalej »
W szpitalu szukał koronawirusa, a ratusz chciał podpalić. Wszystko filmował
2021-04-01, 21:15Policja zatrzymała mężczyznę, który w miniony weekend bez maseczki wtargnął do toruńskiego Szpitala Miejskiego ogłaszając, że 'suweren przyszedł na kontrolę'. Dziś (01.04.) próbował wejść do ratusza domagając się rozmowy… Czytaj dalej »
Służba zdrowia w regionie jest w trudnej sytuacji. Chorych będzie więcej [wideo]
2021-04-01, 20:17Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz spodziewa się, że w najbliższych dniach w szpitalach spodziewany jest wzrost chorych na COVID-19. - W naszych 30 szpitalach, które zajmują się leczeniem chorych na COVID-19, zajętych jest… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590