„Takiego kryzysu w historii uzdrowisk nie było”. Sanatoria proszą o pomoc
Polskie uzdrowiska apelują do rządu o wsparcie w związku z konsekwencjami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Do apelu przyłączyły się Ciechocinek, Inowrocław i Brześć Kujawski.
- Szacujemy, że dochody miasta miesięcznie zmniejszą się o milion złotych, dlatego wstrzymujemy wszystkie inwestycje - powiedział Polskiemu Radiu PiK burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz. - Byłoby przejawem nieodpowiedzialności podejmowanie prób realizacji budżetu, moglibyśmy doprowadzić do paraliżu miasta. Stoimy przed widmem kryzysu, jakiego w historii polskich uzdrowisk jeszcze nie było.
- Dobrze, że w Polsce dyskutuje się o wsparciu firm i przedsiębiorstw, ale apelowałbym, żeby podobną tarczą objąć samorządy - dodał prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odpowiada, że na razie rząd nie przewiduje specjalnej pomocy dla miast uzdrowisk, ale sytuacja jest wyjątkowa i dynamiczna. - Państwo adekwatnie do stanu epidemii podejmuje takie działania, jakie na tym etapie wydają sensowne. Prawdopodobnie to będzie za mało i w ciągu następnych tygodni trzeba będzie rozszerzać formy pomocy, ale wszyscy na tym kryzysie stracą. Nigdy już nie będzie tak, jak do tej pory.
W związku z decyzją NFZ, sanatoria w Polsce wstrzymały świadczenie usług, a kuracjusze opuścili placówki lecznicze. Teraz mogą być one wykorzystane jako miejsca zbiorowej kwarantanny. Tak będzie w przypadku Ciechocinka.
Pod apelem do rządu podpisały się 43 z 46 uzdrowisk zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Uzdrowiskowych.
Zobacz także
W regionie powstaną duże populacyjne punkty szczepień. Jeden w Fordonie
2021-04-15, 19:001732 osoby w szpitalach i 178 pod respiratorem - województwo kujawsko-pomorskie znajduje się na szczycie trzeciej fali koronawirusa. Wkrótce w regonie powstaną populacyjne punkty szczepień. Czytaj dalej »
Lekarze i pielęgniarki ciągle potrzebni! Marszałek regionu ponawia swój apel
2021-04-15, 15:10- Choć sytuacja epidemiczna nieco się poprawia, nadal istnieje zagrożenie deficytu personelu medycznego przy łóżkach chorych - przypomina marszałek Piotr Całbecki. I po raz kolejny zwraca się z prośbą do lekarzy, pielęgniarek i… Czytaj dalej »
Z motorówki też będą ścigać lekceważących pandemię. Policja rozpoczęła sezon
2021-04-14, 15:34Kontrolują właścicieli łodzi i wędkarzy, a w tym roku dodatkowo pilnują, by mieszkańcy przestrzegali obostrzeń. Bydgoscy „wodniacy” rozpoczęli sezon i zwodowali na Brdzie policyjną łódź motorową. Czytaj dalej »
15 studentów Collegium Medicum pomaga na oddziałach covidowych w Grudziądzu
2021-04-14, 13:56Młodzi medycy z Bydgoszczy pojechali do szpitala w Grudziądzu, by wesprzeć służby medyczne w opiece nad pacjentami chorymi na COVID-19. Czytaj dalej »
Sanepid zamyka Kinder Park w Toruniu. „Działalność rozrywkowa zakazana”
2021-04-14, 13:04Jest decyzja służb sanitarnych w sprawie działającego mimo obostrzeń centrum rozrywki w Toruniu. Sanepid zdecydował o zamknięciu Kinder Parku przy ul. Polnej. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590