PKN Orlen wesprze szpital w Grudziądzu. Kupione będą m.in. respiratory
PKN Orlen przekaże 1,6 mln zł Regionalnemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, który został przemianowany na zakaźny — poinformowała w sobotę wieczorem rzecznik prasowa ratusza Beata Adwent. Zakupione zostaną za tę kwotę m.in. dwie karetki i kilkanaście respiratorów.
Adwent poinformowała, że oprócz dwóch karetek i kilkunastu respiratorów kupione zostaną za to wsparcie także próbki do badań na obecność wirusa oraz inny sprzęt potrzebny do opanowania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 i do opieki nad zarażonymi.
– W obliczu zagrożenia epidemicznego coraz więcej firm, instytucji i poszczególnych osób okazuje wsparcie dla grudziądzkiego szpitala. To bardzo budujące i cieszę się, że taka pomoc jest do nas kierowana. Każde wsparcie jest cenne - powiedział PAP prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, dla którego organem założycielskim jest miasto, został przekształcony w tzw. szpital jednoimienny zakaźny. Jest jedną z 19 tego typu placówek w kraju. W każdym województwie jest przynajmniej jedna taka lecznica.
Laboratorium przeprowadzające badania związane z potencjalnym zakażeniem koronawirusem zacznie w Grudziądzu działać w najbliższych dniach. Wszystko jest już gotowe. Trwa oczekiwanie na odczynniki do badań, które mają dotrzeć do poniedziałku. Takie badania przeprowadzają trzy inne laboratoria w regionie. Obecnie w szpitalu hospitalizowanych jest 11 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.
Szpital w Grudziądzu dysponuje 40 respiratorami stacjonarnymi i dodatkowo 25 mobilnymi. Jednocześnie może być w nim hospitalizowanych nawet 1100 osób.
Zobacz także
Zaszczep się bez rejestracji! W długi weekend w Bydgoszczy
2021-06-03, 07:18W dniach 4-6 czerwca, w punkcie szczepień powszechnych na UTP będzie można zaszczepić się szczepionką firmy Johnson&Johnson - bez kolejki i bez rejestracji. Czytaj dalej »
Kolejne luzowanie obostrzeń. Wesela do 150 osób, otwarte sale zabaw
2021-06-02, 10:42Od 6 do 25 czerwca rząd przywraca możliwość funkcjonowania - zamkniętych do tej pory sal zabaw dla najmłodszych; będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 m2. Luzowanie dotyczy także targów, konferencji, wesel. Czytaj dalej »
Szpital im. Jurasza przywraca - choć z ograniczeniami - odwiedziny chorych
2021-06-01, 19:09Od 1 czerwca rodziny i bliscy mogą odwiedzać pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. Ważne, żeby przestrzegać zasad podanych w szpitalnym zarządzeniu. Czytaj dalej »
Unijny certyfikat covidowy już dostępny w Internetowym Koncie Pacjenta
2021-06-01, 13:38Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, certyfikaty będą mogły poświadczyć fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19, bycia ozdrowieńcem oraz negatywny… Czytaj dalej »
Uczniowie już wrócili do szkół. Lekcja pierwsza: odbudowa relacji i radość!
2021-05-31, 13:08Od dziś (31.05) dla wszystkich uczniów wróciła stacjonarna nauka w szkołach. To ostatni etap odmrażania oświaty. Lekcje bez kartkówek, sprawdzianów i jedynek - tak wygląda powrót do nauki stacjonarnej w Szkole Podstawowej nr 2 przy… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590