PKN Orlen wesprze szpital w Grudziądzu. Kupione będą m.in. respiratory
PKN Orlen przekaże 1,6 mln zł Regionalnemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, który został przemianowany na zakaźny — poinformowała w sobotę wieczorem rzecznik prasowa ratusza Beata Adwent. Zakupione zostaną za tę kwotę m.in. dwie karetki i kilkanaście respiratorów.
Adwent poinformowała, że oprócz dwóch karetek i kilkunastu respiratorów kupione zostaną za to wsparcie także próbki do badań na obecność wirusa oraz inny sprzęt potrzebny do opanowania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 i do opieki nad zarażonymi.
– W obliczu zagrożenia epidemicznego coraz więcej firm, instytucji i poszczególnych osób okazuje wsparcie dla grudziądzkiego szpitala. To bardzo budujące i cieszę się, że taka pomoc jest do nas kierowana. Każde wsparcie jest cenne - powiedział PAP prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, dla którego organem założycielskim jest miasto, został przekształcony w tzw. szpital jednoimienny zakaźny. Jest jedną z 19 tego typu placówek w kraju. W każdym województwie jest przynajmniej jedna taka lecznica.
Laboratorium przeprowadzające badania związane z potencjalnym zakażeniem koronawirusem zacznie w Grudziądzu działać w najbliższych dniach. Wszystko jest już gotowe. Trwa oczekiwanie na odczynniki do badań, które mają dotrzeć do poniedziałku. Takie badania przeprowadzają trzy inne laboratoria w regionie. Obecnie w szpitalu hospitalizowanych jest 11 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.
Szpital w Grudziądzu dysponuje 40 respiratorami stacjonarnymi i dodatkowo 25 mobilnymi. Jednocześnie może być w nim hospitalizowanych nawet 1100 osób.
Zobacz także
Szpital Biziela dziękuje za jedzenie, pieniądze, środki ochrony! [lista darczyńców]
2020-04-15, 12:00Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy został, w związku z koronawirusem, zasypany pomocą wszelaką. Na pewno pomagać trzeba tej placówce nadal, ale teraz ze strony lecznicy płynie wielka fala podziękowań. Czytaj dalej »
Kadrowy kryzys w policyjnym komisariacie Bydgoszcz - Błonie. Winny: COVID-19
2020-04-15, 09:55Aż 46 funkcjonariuszy Komisariatu Bydgoszcz - Błonie nie mogło w środę (15.04.) przyjść do pracy. Przebywają w domowej izolacji. Czytaj dalej »
Areszt śledczy zamknięty na cztery spusty: bez pracy, widzeń i nabożeństw do 4 maja
2020-04-15, 09:30Chodzi o zminimalizowanie zagrożeń epidemiologicznych na terenie jednostki, dlatego osadzenie będą przez kolejne kilka tygodni 'odcięci' od świata zewnętrznego. Czytaj dalej »
Fundacja Poland 21C i Lasy Państwowe wspierają domy pomocy społecznej
2020-04-15, 08:25Środki czystości trafiły do domów pomocy społecznej w województwie kujawsko-pomorskim. Wsparcie przekazali Sławomir Górecki - prezes warszawskiej Fundacja Poland 21C i Bartosz Bazela, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych… Czytaj dalej »
Unijna żywność za tydzień trafi do potrzebujących w Grudziądzu
2020-04-15, 06:15Wydawanie unijnej żywności najuboższym mieszkańcom Grudziądza rozpocznie za kilka dni tamtejsze Koło Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. To organizacja, która w Grudziądzu prowadzi m.in. Schronisko dla bezdomnych mężczyzn… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590