Misjonarze z bydgoskiej Bazyliki taką mają misję: stoją przy garach i gotują biednym!
Grupa około dziesięciu księży, z proboszczem Bazyliki Mniejszej p.w. św. Wincentego a Paulo na czele, czas izolacji wykorzystuje co do sekundy. Kapłani zakasali rękawy i przygotowują obiady dla podopiecznych Stowarzyszenia Miłosierdzia.
Dotąd pod drzwi Stowarzyszenia Miłosierdzia przychodziło około 200 osób dziennie. Teraz jest o, co najmniej, kilkudziesięciu chętnych więcej do przyjęcia ciepłego posiłku. Bazylika nie może odesłać swoich podopiecznych z pustymi rękami. Do kuchni weszli więc księża. Pracują od rana do wieczora.
- Mężczyźni to chyba jednak nie są najlepsi kucharze - mówi ks. Sławomir Bar, proboszcz Bazyliki. - Mam jednak nadzieję, że nasze dania smakują. Potrzebujących jest bardzo dużo. My na przykład od dwóch dni obieramy ziemniaki na dzisiejszy obiad, a wieczorem zaczynamy robienie kanapek. Potrzebujemy ich z 200, ponieważ w weekendy nasza kuchnia nie działa, więc wydamy ludziom chociaż kanapki i suchy prowiant na dwa dni.
Każdemu zgłaszającemu się po pomoc mierzona jest temperatura, a wydający zaopatrzeni są w maseczki i w rękawiczki.
- Staramy się maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo, o zachowywanie odległości w kolejce po posiłek - mówi ksiądz Sławomir.
Młodzież z Bazyliki Św. Wincentego a Paulo chętnie wspomoże osoby potrzebujące w zakupach żywności i leków. Dodatkowo jest przewidziana pomoc dla najuboższych.
Chętni proszeni są o kontakt na numer: 52 322 53 52 w godzinach 10:00 - 12:00 i 16:00 - 18:00 podając HASŁO: Bazylika Pomaga lub mailowo na adres: haslobazylikapomaga@gmail.com.
Zobacz także
Zmieniają się zasady izolacji i kwarantanny. Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw
2022-02-10, 21:45Od 11 lutego br. zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej - tyle, ile izolacja - wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego… Czytaj dalej »
Pracownicy piszą skargi na pracodawców. Co szef zrobił w sprawie pandemii?
2022-02-10, 17:28Okręgowa Inspekcja Pracy w Bydgoszczy każdego miesiąca dostaje kilka skarg związanych z koronawirusem. Wcześniej pracownicy żalili się, że na terenie firmy są za mało chronieni przed zakażeniem, obecnie, że ta ochrona jest zbyt… Czytaj dalej »
Wojewoda w izolacji. Otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19
2022-02-09, 15:49Mikołaj Bogdanowicz poinformował o tym, że jest zakażony koronawirusem na swoim profilu na Facebooku. Czytaj dalej »
Ponad 70 punktów wymazowych, kilkanaście aptek. Sprawdź, gdzie zrobić test
2022-02-07, 17:50Nowy punkt wymazowy otwarty został w Inowrocławiu - przy hali widowiskowo-sportowej. W naszym regionie działa już ponad 70 stacjonarnych punktów, w których można zrobić test w kierunku COVID-19. Zgłaszają się też kolejne aptek… Czytaj dalej »
Bezpłatne maseczki ochronne dla bydgoszczan. Tu można je odebrać [wideo]
2022-02-02, 06:52Miasto Bydgoszcz rozpoczęło akcję rozdawania bezpłatnych maseczek dla mieszkańców. Pakowane po 5 sztuk można odbierać w wybranych szkołach i w Urzędzie Miasta przy ul. Grudziądzkiej. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590