Sesja w cieniu zarazy. Czy radni zajmą się sprawą zawieszenia czynszów dla firm?
Radny PiS Paweł Bokiej - tuż przed piątkową sesją - pyta prezydenta Bydgoszczy o zyski miasta z czynszów lokali gastronomicznych i o możliwość ich czasowego zawieszenia. Z kolei radny Jarosław Wenderlich pyta o to, czy ta sesja musi się odbyć, skoro służby sanitarne rekomendują jej odroczenie.
- Ciężar walki z epidemią w głównej mierze spoczywa na państwie, ale samorząd również ma narzędzia, by zapobiegać kryzysowi na swoim terenie. Ciekawy pomysł wdrożyły Gdynia i Chełm, zwalniając przedsiębiorców z czynszu od wynajmowanych lokali miejskich. Czy Bydgoszcz stać na takie rozwiązanie? Złożyłem pytanie do Prezydenta, odpowiedzi możemy spodziewać się na piątkowej sesji - pisze w mediach społecznościowych radny Paweł Bokiej.
I zgodnie z zaleceniem, by wcześniej wysyłać pytania na sesję, pyta prezydenta Rafała Bruskiego:
"Jaki jest szacunkowy koszt wpływu do budżetu miasta z najmów lokali użytkowych dla przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy musieli zawiesić swoją działalność ze względu na epidemię? (restauracje, bary, kawiarnie, itp.)."
I kolejne pytanie: "Czy rozważa pan możliwość - wzorem innych miast - zawieszenia poboru czynszu od tych przedsiębiorców, do czasu wznowienia przez nich działalności? Na taki krok zdecydowały się np. Chełm i Gdynia."
Jarosław Wenderlich, przewodniczący Klubu PiS w bydgoskiej Radzie Miasta zwrócił uwagę na niefortunny termin posiedzenia rady i przedstawia odpowiedź służb sanitarnych na pytania przewodniczącej rady miasta Moniki Matowskiej - Gulczyńskiej.
"Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, z uwagi na dynamiczny rozwój sytuacji epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa SARS - CoV - 2, rekomenduje , aby ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne, odstąpić od wszelkich zbiorowych spotkań organizowanych w najbliższym czasie."
- W dyskusjach z Przewodniczącą wstępnie rozmawialiśmy o przełożeniu sesji, ewentualnie o zmniejszeniu ilości projektów do niezbędnych np. związanych z przeciwdziałaniem koronawirusowi. Bo przecież zgodnie z ustawą rada nie musi obradować co miesiąc, wystarczy raz na kwartał. Ostatecznie projektów jest mniej, ale okazało się, że w porządku obrad będziemy zajmowali się też np. odholowaniem statków…(...)
Skoro Prezydent Miasta, który jest organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego w Bydgoszczy uznał, iż sesja musi się odbyć, to my tej decyzji nie chcielibyśmy negować. Lecz należy wskazać, że w ostatniej chwili dotarła do radnych informacja o rekomendacji Powiatowego Inspektora Sanitarnego by sesja odbyła się później. Zachęcam do odroczenia sesji zgodnie z rekomendacją. Jeżeli jednak stanowisko władz Bydgoszczy będzie odmienne to Przewodnicząca i Prezydent winni odpowiednio przygotować salę sesyjną- zauważa Jarosław Wenderlich.
- Gdyby sesja się odbyła uważam, że w porządku obrad dobrze jakby znalazły się rozwiązania, które mogą wspomóc zwalczyć pandemię koronawirusa jak np. temat czasowego zwolnienia z opłat za strefę parkowania, bo takie pismo trafiło do radnych, czy ważne dla bydgoszczan jak informacja prezydenta odnośnie działań miasta związanych z sytuacją zagrożenia epidemicznego.
Przewodnicząca rady Monika Matowska - Gulczyńska, na łamach Expressu Bydgoskiego odpowiedziała, że sala sesyjna będzie zdezynfekowana, a radni będą siedzieć w zalecanych bezpiecznych odległościach. Liczba osób na sali ma być ograniczona. Jednocześnie radni nie są zmuszeni do przybycia na posiedzenie, jeżeli obawiają się o swoje zdrowie - odpowiada przewodnicząca.
Zobacz także
Wesprzyj restauracje i zamów jedzenie czyli akcja „zamawiamy gastro”
2020-12-15, 22:32Bydgoszczanie mogą wesprzeć restauratorów. W związku z jesienną falą koronawirusa i trwającym kolejnym gastronomicznym zamknięciem lokale walczą o przetrwanie. Czytaj dalej »
Dlaczego nasz region w czołówce? „To nie znaczy, że chorych u nas najwięcej"
2020-12-15, 15:32- Nasze społeczeństwo w regionie nie unika testowania, co niestety jest problemem ogólnopolskim - tak wtorkowy raport Ministerstwa Zdrowia komentuje dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych. Czytaj dalej »
Szpital tymczasowy w Ciechocinku gotowy. Na razie nie przyjmuje pacjentów
2020-12-15, 13:34Szpital tymczasowy w Ciechocinku, w ciągu kilku dni może przyjąć od razu 60 pacjentów, a potem jeszcze zwiększać swoje możliwości. Prace trwały 38 dni. Czytaj dalej »
Uczniowie na próbnym egzaminie w szkole w czasie pandemii? Tak miało być w Bydgoszczy
2020-12-12, 08:02Rodzice jednej z bydgoskich podstawówek alarmują, że w szkole zorganizowano próbny egzamin ósmoklasisty. Dzieci miały przyjść do szkoły i napisać test. Czytaj dalej »
Pacjenci z Grudziądza odcięci od świata, ale przyjmują świąteczne paczki!
2020-12-11, 07:55Grudziądzki szpital przygotowuje się do okresu świat Bożego Narodzenia. Nie oznacza to, że jest zhoda na odwiedziny chorych z życzeniami. Trudny czas choroby i samotności można im jednak osłodzić prezentami. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590