Msze święte w czasach zarazy. Więcej, wcale czy w mediach?
- Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, biskup Jan Tyrawa udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. do dnia 29 marca wybranym grupom wiernych – czytamy w komunikacie na stronie Diecezji Bydgoskiej.
Dyspensa udzielona została: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także wszystkim osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Proboszczowie podjeli różne decyzje. Kościół zamknęła parafia Zmartwychwstania Pańskiego. Jeszcze gdzie indziej namawia się do przyjścia do kościoła osoby, które zamówiły intencje mszalne.
Są też parafie gdzie mszy będzie więcej. W bazylice odprawiane będą dla maksymalnie 50 osób, zaplanowano ich 15, nawet co pół godziny. Nabożeństwa odbywać się będą w godzinach: 6:00, 6:30, 7:30, 8:00, 10:00, 10:30, 11:30, 12:00, 13:00, 13:30, 16:00, 16:30, 18:00, 18:30.
Lekarze odradzają udział w skupiskach ludzi.
Poszerzyła się też oferta transmisji mszy w TVP oraz Polskim Radiu.
– Transmisje mszy świętych przeżywamy tak, jak byśmy byli w kościele, skupiamy się na Eucharystii i nie robimy innych rzeczy, wykonujemy gesty liturgiczne np. znak krzyża, włączamy się w śpiew i odpowiadamy na wezwania celebransa – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Diecezja bydgoska opublikowała adresy internetowe kościołów, z których prowadzone są transmisje mszy świętych. Zamieszono też wykaz mediów ogólnopolskich nadających msze.
W diecezji bydgoskiej można uczestniczyć na odległość w mszach świętych z: bazyliki Królowej Męczenników w Bydgoszczy-Fordonie (https://mbkm.aztv.pl/mbkm.php), bazyliki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Górce Klasztornej (https://gorkaklasztorna.com/live-tv) i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy (http://mbf.bydgoszcz.pl/transmisja-na-zywo-z-kosciola/).
Podano również wykaz transmisji w mediach ogólnopolskich: TVP 1 – w niedziele o godz. 7.00 z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie, Polskie Radio Program 1 – w niedziele o godz. 9.00 i o godz. 19.00 z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, Telewizja Trwam – w niedziele o godz. 9.30, TVP Polonia – w niedziele o godz. 13.00.
Zobacz także
Ozdrowieniec może oddać osocze kilka razy i uratować kilka osób [wywiad]
2020-11-06, 10:05- Chorych na Covid-19, którzy trafiają do szpitali jest coraz więcej, więc mocno rośnie też zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców. Podane we wczesnej fazie choroby może być bardzo skuteczne - mówi Paweł Wojtylak. Dyrektor Regionalnego… Czytaj dalej »
Symboliczna trumna i transparenty. Protest branży gastronomicznej w Toruniu
2020-11-05, 17:20Ponad 100 osób wzięło w czwartek udział w proteście branży gastronomicznej w Toruniu. Demonstrujący domagają się m.in. utworzenia specjalnego funduszu celowego, który byłby wsparciem dla lokali zamkniętych przez epidemię. Przedstawiciele… Czytaj dalej »
Dr Rajewski: - Coraz bliżej niebezpiecznej granicy 30 tys. zakażeń
2020-11-05, 13:00- Obecnie pacjenci z Covid - 19 chorują dużo poważniej, niż ci z wiosennego ataku koronawirusa. Potrzebujemy więcej miejsc, leków, tlenu, respiratorów. System może tego nie wytrzymać - mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant… Czytaj dalej »
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz prosi, by nie lekceważyć epidemii
2020-11-05, 12:08Wojewoda kujawsko pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który był gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, apelował by nie lekceważyć epidemii, a kto przeszedł Covid - 19 i wyzdrowiał, by zechciał oddać osocze. Czytaj dalej »
Zakażamy się na potęgę: 27143 przypadki w kraju, 1663 w regionie
2020-11-05, 10:47Dobory raport Ministerstwa Zdrowia z 5 listopada znów przynosi złe wiadomości, czyli ponad 27 tysięcy zakażeń koronawirusem w całym kraju i 367 zgonów. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590