Przygotowania do przenoszenia pacjentów ze szpitala w Grudziądzu
Trwają przygotowania do rozpoczęcia przenoszenia pacjentów ze szpitala w Grudziądzu, który decyzją rządu został przemianowany na zakaźny — poinformowała rzecznik prasowa grudziądzkiego ratusza Beata Adwent.
- Wojewoda kujawsko-pomorski podjął decyzję o rozpoczęciu przygotowań szpitala do przyjęcia pacjentów z koronawirusem SARS-CoV-2. W związku z tym zapadła decyzja o relokacji hospitalizowanych osób. Obecnie trwają przygotowania do przeniesienia części pacjentów do innych placówek opieki zdrowotnej oraz wypisu tych osób, które mogą opuścić grudziądzki szpital i udać się do domów - poinformowała Adwent.
W grudziądzkim szpitalu przebywa obecnie ok. 600 pacjentów. Ci, którzy nie zostaną wypisani, trafią do szpitali wskazanych przez Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.
Z informacji wynika, że pacjenci muszą zostać przeniesieni do poniedziałku.
- Bliscy będą informowani o miejscu przemieszczania pacjentów. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami podstawowa opieka zdrowotna oraz opieka nocna i świąteczna będzie funkcjonowała normalnie - dodała rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Grudziądzu.
Szpital nie pozostawi bez opieki pacjentów w stanach zagrożenia życia i zdrowia z terenu miasta i okolic. Ma zostać w nim wydzielony budynek „O”, który obsłuży osoby, dla których transport do innych placówek medycznych w celu udzielenia pomocy z powodu zagrożenia życia będzie niemożliwy.
W czwartek po południu rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól poinformował, że Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu stanie się szpitalem jednoimiennym zakaźnym.
Ministerstwo Zdrowia podało w piątek na swoich stronach listę 19 szpitali, które będą przekształcone w zakaźne. - Te szpitale będą od poniedziałku w gotowości na przyjmowanie chorych, zarażonych koronawirusem - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej w czwartek.
- W każdym województwie co najmniej jeden szpital, w niektórych województwach, tam, gdzie jest większa liczba ludności, tych szpitali będzie więcej - mówił Szumowski.
Zobacz także
Maseczkę kupisz w automacie. Tak będzie w Toruniu, choć nie tak szybko
2020-04-14, 19:08Tzw. maseczkomaty pojawią się na toruńskich ulicach - przekazał prezydent miasta Michał Zaleski. Takie rozwiązania funkcjonują już w innych miastach. Od czwartku w miejscach publicznych będzie obowiązywać nakaz zasłaniania ust… Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie 352
2020-04-14, 18:09W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Łącznie w regionie na COVID-19 zachorowały dotąd 352 osoby. Dziewięć… Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 345 zakażeń koronawirusem, 20 osób wyzdrowiało
2020-04-14, 16:45345 - tyle potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem jest obecnie na Kujawach i Pomorzu. Odnotowano też 20 przypadków ozdrowieńców - poinformował wojewoda kujawsko-pomorski MIkołaj Bpgdanowicz. Czytaj dalej »
Połączyli siły, by zaopatrzyć mieszkańców w maseczki. Od czwartku obowiązkowe
2020-04-14, 15:25Od czwartku (16 kwietnia) obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Na bydgoskich Bartodziejach, czy w Świeciu nad Wisłą ma je dostać za darmo większość mieszkańców. Czytaj dalej »
Nie tylko medycy, ale też żołnierze pobierają wymazy od osób z podejrzeniem Covid-19
2020-04-14, 14:44Pobieranie wymazów na obecność Covid-19 - to kolejny obszar działań żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590