Biskup Tyrawa udziela dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.
- Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, biskup Jan Tyrawa udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. do dnia 29 marca wybranym grupom wiernych – czytamy w komunikacie na stronie Diecezji Bydgoskiej.
Dyspensa udzielona została: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także wszystkim osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie biskup zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęca też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
W związku z epidemią biskup zachęca też, aby we wszystkie niedziele w każdym kościele i kaplicy podczas wszystkich Mszy św. odśpiewywać suplikację Święty Boże, także, aby podejmować modlitwy błagalne podczas każdej Eucharystii, także w dni powszednie. Proponuje odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego każdego dnia, jeśli to możliwe w Godzinie Miłosierdzia pomiędzy godz. 15:00 a 16:00. Zachęca też, aby – w łączności z diecezją rzymską – od czwartku 12 marca o godz.12.00 odmawiać modlitwę Anioł Pański, a następnie Litanię Loretańską i Salve Regina, wzywając wstawiennictwa Maryi dla uwolnienia od epidemii, która szerzy się na świecie (ten moment modlitwy ma być powtarzany przez cały tydzień).
Zobacz także
Taksówka zawiezie każdego seniora na szczepienie. Kurs kosztuje tylko 2 zł
2021-03-23, 07:49Akcja „Bezpieczne szczepienia' rozpoczęła się w Grudziądzu. Seniorów do punktu szczepień zawiozą taksówki. Przejazd kosztuje symboliczne 2 zł. Czytaj dalej »
Ratownicy medyczni i studenci zgłaszają się, by pomagać na oddziale covidowym
2021-03-22, 19:02Są pierwsi chętni do pomocy przy pacjentach z COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Zgłosili się po piątkowym apelu. Czytaj dalej »
71 studentów jedzie do izolatorium w Ciechocinku. COVID-19 na UTP w Bydgoszczy
2021-03-22, 16:21Duże ognisko koronawirusa wykryto w akademikach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Wojewoda zadecydował o przewiezieniu 71 studentów do izolatorium w Ciechocinku. Czytaj dalej »
Szpitale na granicy wytrzymałości. Marszałek prosi, by zgłaszać się do pracy
2021-03-22, 12:52Marszałek Piotr Całbecki apeluje do mieszkańców o przestrzeganie obostrzeń epidemicznych. Lecznice są na skraju wyczerpania, brakuje rąk do pracy, kończą się też miejsca dla chorych. Dlatego marszałek wzywa pracowników służby… Czytaj dalej »
Policjanci reanimowali na ulicy. Okazało się, że pacjent miał koronawirusa
2021-03-20, 18:00Dzielnicowi z bydgoskiego Śródmieścia udzielili pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie. Po resuscytacji prowadzonej wspólnie z ratownikami, udało się przywrócić czynności życiowe. Okazało się, że pacjent miał koronawirusa... Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590