Komunikat marszałka województwa w związku z epidemią COVID-19
Na mocy specustawy cztery marszałkowskie lecznice otrzymały dodatkowe środki z budżetu państwa - łącznie 5 milionów złotych. Pieniądze te są przeznaczone na aparaturę używaną w intensywnej terapii, urządzenia i odczynniki do diagnostyki laboratoryjnej, środki ochrony osobistej dla personelu medycznego i zakażonych pacjentów - m.in. maski z zestawem filtrów i kombinezony - oraz środki dezynfekcyjne.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii kupi respirator transportowy, zestaw do oksydacji zewnątrzustrojowej, urządzenie do terapii nerkozastępczej i pulmonologiczną karetkę transportową. Dodatkowe środki trafiły Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy. Lecznica także kupuje zestaw do oksydacji zewnątrzustrojowej i respirator oraz ambulans. Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu, który posiada w swojej strukturze szpital zakaźny, wzbogaci się m.in. o respiratory i izolatory transportowe.
Kujawsko-Pomorska e-Szkoła rusza w poniedziałek o godz. 10.00 rano, a od wtorku nadawać będzie codziennie 6 półgodzinnych lekcji online - wykładów, pokazów, warsztatów - z przerwami na pytania i dyskusję. Program przygotowują wspólnie wszystkie kujawsko-pomorskie centra edukacji nauczycieli, zajęcia będą prowadzić najwyższej klasy nauczyciele specjaliści. Startujemy z lekcjami dla ósmoklasistów i maturzystów, bo to oni mogliby ponieść największe straty wynikające z zamknięcia szkół. Szkołę będziemy rozwijać o kolejne klasy szkół podstawowych i średnich, w tym liceów i szkół zawodowych oraz branżowych.
Program zajęć i adres strony internetowej podanie zostanie w piątek 13 marca.
Nad wsparciem dla przedsiębiorców, których mogą dotknąć związane z COVID-19 zawirowania rynkowe, a także wywołana kwarantanną lub chorobą absencja pracowników, pracują samorządowe wojewódzkie spółki celowe: Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju (KPFR), Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP), Kujawsko-Pomorski Fundusz Poręczeń Kredytowych (KPFPK) i Exea Data Center (w strukturze Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego). KPFP ma do dyspozycji ofertę bardzo konkurencyjnych pożyczek obrotowych. (Fundusz Rozwoju przygotowuje się do przekazania Funduszowi Pożyczkowemu dodatkowej kwoty 10 milionów złotych na ten cel.) Jest też gotowy, by elastycznie, traktując każdy przypadek indywidualnie, w porozumieniu z klientem korygować harmonogram spłat. Fundusz Poręczeń Kredytowych będzie przedłużał ważność udzielanych przedsiębiorcom poręczeń jeśli banki zdecydują się wydłużyć okres kredytowania lub czasowo zawiesić spłaty wobec ich klientów.
Bardzo interesująca wydaje się oferta wsparcia przygotowywana przez informatyków Exea Data Center. Są oni gotowi do wszechstronnej pomocy przedsiębiorcom - od utrzymania firmowych systemów informatycznych, poprzez zabezpieczenie danych, po stworzone na miarę narzędzia do pracy zdalnej. Więcej informacji o przygotowaniu organizacji / firmy do utrzymania ciągłości działania: https://exea.pl/czy-twoja-firma-jest-gotowa-do-zdalnej-pracy/ Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu biznes@exea.pl oraz 48 56 699 54 11.
W tym trudnym czasie musimy pamiętać o naszych seniorach. Wspólnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli nam zaopiekować się osobami starszymi, korzystającymi dotąd z domów dziennego pobytu, w ich środowiskach domowych (które zawiesiły działalność). Chodzi przede wszystkim o dowożenie im posiłków oraz ewentualną pomoc przy codziennych czynnościach.
W tym trudnym czasie apeluję do mieszkańców województwa kujawsko - pomorskiego aby nie zapominali o seniorach i osobach niesamodzielnych . Teraz bardzo ważna jest sąsiedzkie wsparcie i solidarność.
Zobacz także
Ile jest ognisk zakażenia koronawirusem w naszym województwie?
2020-09-10, 17:2913 ognisk zakażenia koronawirusem odnotowują w tej chwili, w 9 powiatach, służby sanitarne naszego regionu. Są wśród nich dwie nowe szkoły - poinformował na konferencji prasowej wojewody Marek Gralik Kujawsko-Pomorski Kurator Oś… Czytaj dalej »
Nowe przepisy ws. leczenia Covid-19 niebezpieczne dla pacjentów? Jest list do ministra
2020-09-10, 15:00Diagnostyka koronawirusa w czasie teleporady u lekarza rodzinnego - nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia niepokoi lekarzy. - Te przepisy są niebezpieczne dla zdrowia pacjentów i ich otoczenia - komentują. Czytaj dalej »
Koronawirus w trzech sanatoriach! Burmistrz do kuracjuszy: Unikajcie fajfów
2020-09-10, 09:57Koronawirus ponownie pojawił się w Ciechocinku. Tym razem Covid-19 stwierdzono u 11 kuracjuszy aż trzech sanatoriów. Zaraziły się dotąd także trzy osoby z personelu. Czytaj dalej »
Znowu koronawirus w szkole! Pierwszy potwierdzony przypadek we Włocławku
2020-09-10, 07:37Zakażona jest jedna z pracownic Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Wienieckiej we Włocławku. Czytaj dalej »
Podejrzewasz u siebie Covid-19? Nie dzwoń do sanepidu, tylko do lekarza rodzinnego
2020-09-09, 14:46Lekarze rodzinni, także w trakcie teleporady, mogą zlecać testy na obecność koronawirusa. W środę (9 września) weszły w życie zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w tej sprawie. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590