Szpital w Grudziądzu stanie się jednoimiennym szpitalem zakaźnym
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu stanie się szpitalem jednoimiennym zakaźnym — poinformował rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zabezpieczonych zostanie tam ponad 1000 łóżek.
- Działania związane z przeniesieniem pacjentów, którzy obecnie znajdują się w tym szpitalu w Grudziądzu, są już zaplanowane - podkreślił rzecznik wojewody Mól.
Pacjenci, którzy obecnie przebywają w tym szpitalu, zostaną przeniesieni m.in. do Bydgoszczy i Torunia. W szpitalu w Grudziądzu zabezpieczonych zostanie ponad 1000 łóżek.
„ Tak w tej chwili będzie wyglądała organizacja służby zdrowia w naszym regionie, że to właśnie szpital w Grudziądzu będzie jednoimiennym zakaźnym. Chciałbym podkreślić, że w woj. kujawsko-pomorskim nie stwierdzono do tej pory zakażenia koronawirusem. W tej chwili oczekujemy na wyniki kolejnych ok. 25 próbek”- wskazał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz w nagraniu przesłanym przez swojego rzecznika.
Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w czwartek, że organizowana jest obecnie sieć szpitali jednoimiennych zakaźnych. Jak zaznaczył, podczas środowej wideokonferencji z wojewodami została im przekazana decyzja o tym, że w Polsce ma zostać przekształconych 19 szpitali, które będą mogły hospitalizować zakażonych koronawirusem.
- Te szpitale będą do poniedziałku w gotowości na przyjmowanie chorych, zarażonych koronawirusem. W każdym województwie co najmniej jeden szpital, w niektórych województwach, tam, gdzie jest większa liczba ludności, tych szpitali będzie więcej - zapowiedział minister.
Jak zaznaczył, taki szpital ma też możliwość leczenia chorych na różne inne schorzenia. - Pacjenci wymagają działań różnych, choćby mogą mieć urazy, złamania itd. Musi być tam sala operacyjna i sala zabiegowa - wyjaśnił.
Takie szpitale — dodał — mają obowiązek zabezpieczyć miejsca, izby i sale porodowe dla zarażonych kobiet w ciąży.
Szumowski zaznaczył, że w każdym szpitalu ma być co najmniej 10 procent łóżek respiratorowych, gdzie można będzie pomóc pacjentom w najcięższym stanie.
Jak powiedział minister, te szpitale będą finansowane przez NFZ, „choćby stały puste”. "Nie ma tutaj obaw, jeśli chodzi o straty finansowe, proszę w spokoju pracować. Finanse schodzą na drugi plan, a najważniejsze jest przygotowanie do wzrostu zachorowań" - tłumaczył.
Minister szacuje, że w przyszłym lub następnym tygodniu liczba zachorowań może sięgnąć tysiąca.
- Im później się to stanie, tym my, jako służba zdrowia, mamy szanse ratować ludzkie życie - zaznaczył. Tempo rozprzestrzeniania choroby zależy w ogromnym stopniu, jego zdaniem, od tego, czy Polacy będą się zachowywać odpowiedzialnie.
Zobacz także
Pięć osób z regionu zakażonych koronawirusem dostało osocze od ozdrowieńców
2020-05-06, 17:30'Według nieoficjalnych informacji na Kujawach i Pomorzu mamy najwięcej podań osocza od ozdrowieńców' - napisał na swoim facebooku wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Czytaj dalej »
Pacjent onkologiczny nie może czekać! Operacje i zabiegi w bydgoskim Centrum Onkologii
2020-05-05, 21:32Centrum Onkologii w Bydgoszczy przez cały czas epidemii prowadzi operacje i zabiegi, jak radioterapia czy chemioterapia - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka szpitala Agnieszka Wielińska. Czytaj dalej »
Kujawsko-pomorskie: epidemiczny raport wieczorny
2020-05-05, 20:00- Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który pełni obecnie rolę placówki jednoimiennej zakaźnej przekazał informację o zgonie 67-letniej kobiety chorej na COVID-19, która miała choroby współistniejące - powiedział… Czytaj dalej »
Koronawirus pokonany, ale pani Agnieszka ma innego groźnego wroga!
2020-05-05, 12:53Pierwszego kwietnia, pani Agnieszka Radomska zmagająca się z nowotworem krwi, dowiedziała się, że zaatakował ją jeszcze jeden podstępny przeciwnik: koronawirus. O zakażeniu dowiedziała się podczas pobytu w toruńskim szpitalu. Czytaj dalej »
Koronawirusowy raport z Polski i regionu: 236 zakażeń, zmarło 3 chorych
2020-05-05, 11:59Koleje wiadomości z frontu walki z koronawirusem. W Polsce z powodu Covid-19 zachorowały 14242 osoby, zmarło 700 pacjentów. Na Kujawach i Pomorzy zaraziło się 561 osób, nie żyje 28, a wyzdrowiało 210 zakażonych. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590