Szpital w Grudziądzu stanie się jednoimiennym szpitalem zakaźnym
Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu stanie się szpitalem jednoimiennym zakaźnym — poinformował rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zabezpieczonych zostanie tam ponad 1000 łóżek.
- Działania związane z przeniesieniem pacjentów, którzy obecnie znajdują się w tym szpitalu w Grudziądzu, są już zaplanowane - podkreślił rzecznik wojewody Mól.
Pacjenci, którzy obecnie przebywają w tym szpitalu, zostaną przeniesieni m.in. do Bydgoszczy i Torunia. W szpitalu w Grudziądzu zabezpieczonych zostanie ponad 1000 łóżek.
„ Tak w tej chwili będzie wyglądała organizacja służby zdrowia w naszym regionie, że to właśnie szpital w Grudziądzu będzie jednoimiennym zakaźnym. Chciałbym podkreślić, że w woj. kujawsko-pomorskim nie stwierdzono do tej pory zakażenia koronawirusem. W tej chwili oczekujemy na wyniki kolejnych ok. 25 próbek”- wskazał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz w nagraniu przesłanym przez swojego rzecznika.
Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w czwartek, że organizowana jest obecnie sieć szpitali jednoimiennych zakaźnych. Jak zaznaczył, podczas środowej wideokonferencji z wojewodami została im przekazana decyzja o tym, że w Polsce ma zostać przekształconych 19 szpitali, które będą mogły hospitalizować zakażonych koronawirusem.
- Te szpitale będą do poniedziałku w gotowości na przyjmowanie chorych, zarażonych koronawirusem. W każdym województwie co najmniej jeden szpital, w niektórych województwach, tam, gdzie jest większa liczba ludności, tych szpitali będzie więcej - zapowiedział minister.
Jak zaznaczył, taki szpital ma też możliwość leczenia chorych na różne inne schorzenia. - Pacjenci wymagają działań różnych, choćby mogą mieć urazy, złamania itd. Musi być tam sala operacyjna i sala zabiegowa - wyjaśnił.
Takie szpitale — dodał — mają obowiązek zabezpieczyć miejsca, izby i sale porodowe dla zarażonych kobiet w ciąży.
Szumowski zaznaczył, że w każdym szpitalu ma być co najmniej 10 procent łóżek respiratorowych, gdzie można będzie pomóc pacjentom w najcięższym stanie.
Jak powiedział minister, te szpitale będą finansowane przez NFZ, „choćby stały puste”. "Nie ma tutaj obaw, jeśli chodzi o straty finansowe, proszę w spokoju pracować. Finanse schodzą na drugi plan, a najważniejsze jest przygotowanie do wzrostu zachorowań" - tłumaczył.
Minister szacuje, że w przyszłym lub następnym tygodniu liczba zachorowań może sięgnąć tysiąca.
- Im później się to stanie, tym my, jako służba zdrowia, mamy szanse ratować ludzkie życie - zaznaczył. Tempo rozprzestrzeniania choroby zależy w ogromnym stopniu, jego zdaniem, od tego, czy Polacy będą się zachowywać odpowiedzialnie.
Zobacz także
Koronawirus: powiat radziejowski trafił do strefy żółtej na mapie zakażeń
2020-08-20, 17:20Powiat radziejowski znalazł się na mapie zakażeń koronawirusem. Ministerstwo zdrowia uaktualniło listę powiatów w tak zwanej strefie czerwonej i żółtej, czyli o zaostrzonym rygorze sanitarnym. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 22 nowe przypadki zakażenia koronawirusem
2020-08-20, 10:42Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy poinformował o 22 nowych, potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie. Czytaj dalej »
Inwestycje medyczne w powiecie mogileńskim - nowa karetka i remont starej części szpitala
2020-08-18, 20:45Nowa karetka i remont starej części szpitala to od dawna oczekiwane przez mieszkańców powiatu mogileńskiego inwestycje. Ich realizacja stała się możliwa dzięki skierowanemu do służb medycznych unijnemu programowi ograniczania negatywnych… Czytaj dalej »
Lekarze zalecają szczepienie przeciwko grypie, by uniknąć podejrzenia koronawirusa
2020-08-18, 09:43- Szkoły powinny być przygotowane na rozpoczęcie nauki w trybie tradycyjnym - uważa Wojciech Koper - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy. Gość Rozmowy dnia zapytany, czy nie należałoby wprowadzić w przestrzeni… Czytaj dalej »
Czterech pracowników policji w regionie z koronawirusem
2020-08-17, 15:20Zakażenie koronawirusem potwierdzono u funkcjonariusza i osoby cywilnej Komendy Powiatowej w Sępólnie Krajeńskim oraz dwóch policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590